zacma 480x240 - Artykuły

Zaćma to jedna z najczęściej występujących chorób powstających w wyniku zaburzenia przemiany materii soczewki. Schorzenie rozwija się stopniowo po 50. roku życia (chociaż może pojawić się wcześniej). W większości i przypadków jest to choroba genetyczna, jednak zdarza się wariant nabyty spowodowany przyjmowaniem niektórych leków lub urazami.

Read more

okulistyka 480x240 - Artykuły

Rozwój technologiczny sprawił, że można wyleczyć wiele schorzeń narządu wzroku, które wcześniej wydawały się nieuleczalne. Dużym krokiem w medycynie okazało się wykorzystanie lasera. Mikropulsowa wiązka światła pozwala między innymi na zabiegi na tak delikatnej części oka, jaką jest siatkówka. Dlaczego terapia laserowa sprawdza się w wielu schorzeniach i kiedy się ją wykorzystuje?

Read more

laserowa korekcja wad wzroku 480x240 - Artykuły

Do zabiegów laserowych należy laserowa korekcja wad wzroku, pozwalająca na wyeliminowanie konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych, a także laseroterapia siatkówki będąca bezpieczną metodą leczenia schorzeń siatkówki oka, retinopatii cukrzycowej, stanów  zakrzepowych oraz neowaskularyzacji naczyniówkowej. Zabiegi laserowe to również witreoliza laserowa, będąca metodą leczenia zmętnień ciała szklistego, a także kapsulotomia  laserowa, czyli zabieg prowadzący do usunięcia zmętnienia torebki tylnej oka. W ramach zabiegów laserem na oczach przeprowadza się również irydotomię laserową, zabezpieczającą przed ostrym atakiem jaskry. Bez względu na rodzaj przeprowadzanego zabiegu, po każdej procedurze medycznej o oczy należy odpowiednio zadbać. Sprawdź, jak. Read more

gradowka m 480x240 - Artykuły

Gradówka (chalazion) to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczowego (zwanego też gruczołem Meiboma) na wewnętrznej stronie powieki. Dochodzi do niego w wyniku zaczopowania tegoż gruczołu gromadzącą się u jego ujścia wydzieliną i obumarłym materiałem komórkowym, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Niekiedy do gradówki dochodzi w wyniku zapalenia brzegu powieki lub jęczmienia. Pojawia się wówczas niewielkich rozmiarów guzek. Nie jest on bolesny, jednak w wyniku obrzęku powiek może powodować uczucie ucisku i kłucia. Widoczne jest również wyraźne zaczerwienienie spojówki. Read more

operacja zacmy 480x240 - Artykuły

Zaćma jest chorobą oczu, w wyniku której dochodzi do mętnienia soczewki. Zamglona soczewka nie przepuszcza odpowiedniej ilości światła, przez co widziany obraz jest nieostry. Katarakta jest najczęstszą przyczyną zaburzeń widzenia u osób starszych. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ponad milion osób powyżej 65 roku życia. Zaćma nie boli, ale powoduje wiele innych niedogodności takich jak: pogorszenie widzenia, dwojenie obrazów, zamglenia, matowe widzenie barw czy konieczność korzystania z intensywnego światła np. przy czytaniu oraz częstą zmianę okularów. Na szczęście choroba ta jest uleczalna, a jej najskuteczniejszą metodą jest operacja. Read more

zabieg oka 480x240 - Artykuły

Coraz więcej osób cierpi na schorzenia wzroku. Objawiają się one pogorszeniem jakości widzenia oraz mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, gdy zrezygnujemy z ich leczenia. Do częstych problemów ze wzrokiem zaliczane są nieprawidłowości w obrębie siatkówki. Witrektomia przywraca jej prawidłowe położenie oraz pozwala na nowo cieszyć się komfortem widzenia. Wyjaśniamy, na czym polega zabieg i kiedy należy się mu poddać. Read more

operacja jaskry 480x240 - Artykuły

Leczenie jaskry zależne jest od jej typu, dlatego bardzo ważne jest właściwe rozpoznanie tej choroby. W Polsce najczęściej rozpoznawana jest jaskra pierwotnie otwartego kąta. Ponadto istotne jest także to, że leczenie jaskry zależne jest od wieku, a także inaczej wygląda w stadium zaawansowanym, a inaczej u chorych z niewielkim ryzykiem progresji.

Read more

jaskra 480x240 - Artykuły

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów w ludzkim ciele – dzięki niemu funkcjonowanie w świecie jest prostsze. Jaskra jest jedną z chorób, które mogą nam ten zmysł podstępnie i po cichu odebrać. Czym ona dokładnie jest? Jakie są pierwsze objawy jaskry?

Read more

laserowa korekcja wzroku 480x240 - Artykuły

Wysoki procent występowania różnego rodzaju wad wzroku sprawia, że noszenie okularów jest często spotykaną praktyką. Pomimo tego wiele osób chce z nich zrezygnować. Głównymi powodami są powrót do naturalnego wyglądu oraz zawód, który zakazuje ich noszenia. Alternatywnym sposobem na polepszenie wzroku dla okularów i soczewek jest poddanie się laserowej korekcji wzroku.

Read more

zabiegi okulistyczne 480x240 - Artykuły

Nowoczesne zabiegi okulistyczne, wykonywane z zastosowaniem lasera 2TR, są sposobem na odzyskanie komfortu widzenia. Dzięki zaawansowanemu technologicznie laserowi nanosekundowemu 2TR możliwa jest całkowita eliminacja zmian chorobowych w przypadku m.in. początkowego stadium zwyrodnienia plamki żółtej i innych schorzeń wzorku. Wyjaśniamy, w jaki sposób przebiega zabieg okulistyczny z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń laserowych.

Read more

fluorescein angiography thumb 480x240 - Artykuły

Angiografia fluoresceinowa jest to okulistyczna metoda diagnostyczna, pomagająca w rozpoznawaniu schorzeń siatkówki, naczyniówki i nerwu wzrokowego. Wykonywana jest przy użyciu funduskamery – urządzenia umożliwiającego wykonywanie zdjęć dna oka.

Read more

badanie dna oka 480x240 - Artykuły

Oftalmoskopia, czyli badanie dna oka to podstawowe badanie okulistyczne. Pozwala ono na dostarczenie informacji o stanie naszych oczu, ale wiele mówi także na temat funkcjonowania całego organizmu. Dlatego też, w dzisiejszym wpisie powiemy co diagnozuje badanie dna oka oraz opiszemy najważniejsze informacje z nim związane.

Read more

pryzmat foto artykul jak dobrac soczewki kontaktowe 480x240 - Artykuły

Soczewki kontaktowe to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób. Zapewniają one komfort oraz poprawiają jakość widzenia. Jednak wielu z nas zastanawia się, jak odpowiednio dobrać je do wady wzroku. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy czym kierować się przy wyborze soczewek i powiemy, jakie są ich zalety.

Read more

jak dbac o wzrok podczas pracy z komputerem 480x240 - Artykuły

Praca przy komputerze wydaje się być lekka i przyjemna, ale godziny spędzane przed monitorem mogą mieć negatywny wpływ na nasz wzrok. Bóle głowy, suchość oczu – to częste objawy osób pracujących przed komputerem. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym możemy chronić wzrok przed oddziaływaniem monitora, które opiszemy w dzisiejszym wpisie.

Read more

pryzmat foto artykul zbadaj choroby plamki oka 480x240 - Artykuły

Wzrok to jeden z naszych najcenniejszych zmysłów, dlatego bardzo ważne jest dbanie o oczy i regularne wykonywanie badań. Jednym z nich jest test Amslera, który ma duże zastosowanie w wykrywaniu wczesnych zmian związanych ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Dowiedz się, na czym polega badanie, jak się do niego przygotować oraz czym jest plamka żółta.

Read more

pryzmat foto artykul od czego zalezy wybor metody leczenia jaskry 480x240 - Artykuły

Ciężko powiedzieć, czym dokładnie jest jaskra. Nie jest to jedna choroba, dlatego też tak trudno jest ją zdefiniować i leczyć. Najogólniej rzecz ujmując, jest to grupa schorzeń prowadząca do zaniku nerwów wzrokowych i powodująca nieodwracalną ślepotę. W skład tego zaburzenia wchodzi kilkanaście jednostek chorobowych. Każda z nich wymaga innego sposobu leczenia. Jak więc wybrać ten odpowiedni? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Read more

pryzmat foto artykul jak przygotowac dziecko na wizyte u okulisty 480x240 - Artykuły

Wizyta u okulisty nie musi być dla dziecka nieprzyjemnym przeżyciem. Wystarczy odpowiednio przygotować je do spotkania ze specjalistą. Jak to zrobić? Niezbędna będzie szczera rozmowa oraz odpowiednio ukierunkowana zabawa. Bardzo ważne jest również odpowiednie podejście specjalisty do dzieci, co zapewnia okulista dziecięcy w Rybniku.

Read more

pryzmat foto artykul soczewki kontaktowe a uprawianie sportu 480x240 - Artykuły

Wada wzroku nie musi ograniczać Twojej aktywności fizycznej!

Dla osób kochających ruch znakomitym wyborem będą soczewki kontaktowe. Zapewniają one ostre widzenie i swobodę ruchów, co jest bardzo istotne przy uprawianiu sportów.

Read more

pryzmat okulista gliwice dlaczego polacy 480x240 - Artykuły

Przez ostatnie lata bez trudu można zauważyć, że na ulicach polskich miast, w szkołach czy w miejscach publicznych, pojawia się coraz więcej osób noszących okulary. Rośnie również popularność soczewek kontaktowych – a mimo to „okularników” spotykamy na każdym kroku. Są to osoby w różnym wieku, także bardzo młode. Tendencja ta nie jest, niestety, wynikiem częstszych wizyt u specjalistów i lepszego dbania o wzrok ani też przejawem mody. Badania i statystyki pokazują, że Polacy widzą coraz gorzej. Dlaczego tak się dzieje? Skąd bierze się coraz szybszy rozwój chorób oczu, tj. krótkowzroczność, nadwzroczność, jaskra czy zaćma?

  Read more

pryzmat foto article 1140x380 profilaktyka 480x240 - Artykuły

Dbanie o narząd wzroku powinno stać się nawykiem każdego człowieka już od wczesnych lat dzieciństwa. Regularne badania okulistyczne pozwalają mieć pod kontrolą ostrość i zasięg widzenia. Dzięki nim możliwe jest wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, co pozwoli uchronić pacjenta przed znacznie poważniejszymi schorzeniami. Jak często powinno się badać wzrok — radzi doświadczony okulista z Rybnika.

Read more

pryzmat foto article soczewki kontaktowe 480x240 - Artykuły

Soczewki kontaktowe to wygoda i komfort, z której korzysta coraz większa ilość osób. Żyjąc z wadą wzroku, w różnych sytuacjach nie możemy lub nie chcemy używać okularów korekcyjnych. Dzięki postępowi, nowym technologiom i dostępnym materiałom możemy cieszyć się z szerokiego wyboru bezpiecznych dla naszych oczu rozwiązań.

Jako dwie główne grupy szkieł kontaktowych możemy wyróżnić soczewki twarde i miękkie. Różnice między nimi omówimy w naszym artykule.

Read more

pryzmat foto article oczy zima  480x240 - Artykuły

Zimą nasze oczy są szczególnie narażone na przesuszenie – na dworze wystawione są na mroźne i ostre powietrze, a w pomieszczeniach na suche oraz ogrzewane. Ta zmiana temperatur i długie godziny spędzone przy sztucznym świetle powodują, że oczy szybciej przesuszają się, a także męczą.

W jaki sposób możemy zniwelować szkodliwe skutki zmian temperatur i oświetlenia? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak możesz dbać o oczy zimą.

Read more

pryzmat foto article laser korek wad 480x240 - Artykuły

Współczesna medycyna idzie nierozłącznie w parze z najnowocześniejszą technologią. Dzięki temu można nie tylko zadbać o zdrowie, ale także polepszyć komfort codziennego życia. Jeżeli nie chcesz już nosić okularów, przeczytaj koniecznie poniższy artykuł, by sprawdzić, czy zabieg laserowej korekcji wzroku dedykowany jest dla Ciebie.

Read more

pexels photo 326536 480x240 - Artykuły


Temat zwy­rod­nie­nia plamki żół­tej był już wielokrotnie przez nas poruszany. We wcze­śniej­szych arty­kułach nie tylko opi­sy­wa­li­śmy czym jest AMD ale także przedstawialiśmy sposoby leczenia oraz profilaktyki, na przykład poprzez odpowiednią dietę.

W dzi­siej­szym arty­kule ponow­nie przyj­rzymy się AMD a dokładniej temu, jak wygląda leczenie postaci wysiękowej. Jeśli więc chcesz dowie­dzieć się, co kryje się pod ter­mi­nem iniek­cji doszklist­kowej Eylea, koniecz­nie prze­czytaj nasz arty­kuł.

Read more

PO zacma 480x240 - Artykuły

Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła badania, z których jasno wynika, że zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku na świecie. Choć w grupie ryzyka są głównie starsze osoby, katarakta może wystąpić w każdym wieku.

Jeśli interesuje Cię, czym jest zaćma oraz jakie są jej objawy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim także informacje na temat leczenia tej wady wzroku.

Read more

PO jaskra pierowtna wtorna 480x240 - Artykuły

Jaskra jest zespołem kilku schorzeń, które mają wspólne, charakterystyczne cechy. Niestety, nieleczona prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Wysoki roczny odsetek chorych, którzy oślepli przez tę chorobę, sprawił, że jaskrę uznaje się za drugą, po zaćmie, najgroźniejszą wadę wzroku.

W dzisiejszym artykule po raz kolejny skupimy się na jaskrze, a konkretnie na jej dwóch odmianach, czyli jaskrze pierwotnej i wtórnej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozpoznaje się oba rodzaje choroby, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Read more

PO okulista gliwice 070717 480x240 - Artykuły
Okres letni to dla wielu czas wypoczynku i urlopu. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że lato jest ciężkim okresem dla naszych oczu. Jesteśmy narażeni na silne promieniowanie słoneczne. Co więcej, wzrasta stężenie pyłków roślinnych mogących podrażnić nasze oczy.

Na szczęście są sposoby, by zminimalizować działania tych czynników. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, w jaki sposób możesz zadbać latem o swoje oczy.

Read more

PO leczenie jaskry 200617 480x240 - Artykuły

Wzrok jest szczególnym zmysłem. Gdyby nie on nie moglibyśmy wykonywać wielu podstawowych rzeczy, takich jak czytanie czy pisanie, a także nie bylibyśmy w stanie cieszyć się widokiem gór, morza lub innego pięknego krajobrazu. Z tego też powodu warto poświęcić oczom trochę czasu i troski, by później móc cieszyć się zdrowym wzrokiem w sędziwym wieku. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, w jaki sposób możesz dbać o wzrok w każdym wieku.

Read more

pryzmat oku 201705 Podstawowe badania w diagnostyce jaskry 480x240 - Artykuły

Według statystyk na jaskrę choruje około 800 tys. Polaków. Niestety, nie wszystkie osoby są objęte leczeniem, które jest niezbędne do tego, by choroba dalej nie postępowała i nie niszczyła wzroku. Jeżeli jesteś zainteresowany tym, jak wyglądają podstawowe badania w diagnostyce tej choroby, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Read more

ortokorekcja 480x240 - Artykuły

Ortokorekcja to bezinwazyjna metoda korygowania wzroku, która z roku na rok zyskuje na popularności. Pozwala na dobre widzenie bez okularów czy soczewek kontaktowych. Dowiedz się na czym ona polega i kto może ją zastosować.
Read more

PO nowosci 100417 480x240 - Artykuły

Choroby oczu, w szczególności zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej, są niezwykle niebezpieczne dla naszych oczu. Z tego też powodu niezwykle ważne jest ich wykrycie oraz wyleczenie. W naszej poradni okulistycznej pomożemy Ci wygrać z chorobą. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jakie darmowe badania kontrolne Ci przysługują po operacji.
Read more

pryzmat okulistyka nowosci 10 03 2017 480x240 - Artykuły

Zwyrodnienie plamki żółtej jest uznawane za jedną z najniebezpieczniejszych chorób oczu. Jakie są jej objawy? Jak wygląda profilaktyczne leczenie plamki żółtej? Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jak brzmią odpowiedzi na te pytania.

Read more

pryzmat oku article fot poziom jaskra rodzaje 480x240 - Artykuły

Jaskra jest jedną z najpoważniejszych chorób oczu, która, gdy jest nieleczona, może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Aby móc ją rozpoznać i przed nią się leczyć dobrze jest znać jej rodzaje i objawy. Przeczytaj ten artykuł i poznaj typy jaskry.

Read more

face 1282277 1920 480x240 - Artykuły

Zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem (AMD) jest główną przyczyną prowadzącą do ślepoty u osób starszych. Zaczyna pojawiać się u osób po 50 roku życia, a częstotliwość jego występowania wzrasta z wiekiem, jednak problemy ze wzrokiem mogą często dotyczyć osób jeszcze czynnych zawodowo. Częstość występowania AMD w populacji 50-60 lat to 1.5-4%, po 75 roku życia dotyczy 30% a po 80 roku aż 40% populacji. Szacuje się, że w Polsce na ADM choruje 1.5 mln osób (co w skali województwa śląskiego może dawać 175 000 osób dotkniętych przez tę chorobę).

Read more

pryzmat foto article laser korek wad ebk 480x240 - Artykuły

Pożegnaj się z okularami w naturalny sposób. Jeśli szukasz najbezpieczniejszego, najbardziej naturalnego sposobu na przejście refrakcyjnej operacji laserowej, procedura EBK to najlepszy wybór.
Read more

eye 766166 960 720 480x240 - Artykuły

Zaćma, czyli zmętnienie soczewki oka, jest chorobą, której nie wolno lekceważyć. Jej nieleczenie może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, w jaki sposób przebiega leczenie katarakty oraz co warto wiedzieć na jej temat.
Read more

leczenie jaskry tekst 480x240 - Artykuły

Rozwój cywilizacji oraz zmieniające się nie tylko warunki środowiskowe, ale także pracy, są przyczyną powstawania nowych chorób. Jedną z nich jest jaskra, która, według statystyk przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, była drugą w kolejności przyczyną utraty wzroku. Co to jest jaskra oraz jak przebiega jej leczenie?

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego nie tylko, w jaki sposób przebiega leczenie jaskry, ale też, w których przypadkach okulista decyduje się skierować chorego na operację.


Read more

Oczy - Artykuły

Nosisz okulary, a mimo to twój wzrok się pogarsza? Bolą cię oczy, pomimo że dbasz o nie prawidłowo? Chodzisz do okulisty na wizyty kontrolne, a nadal nie wiesz jaką dokładnie wadę posiadasz?
Read more

Optyk badanie wzroku 480x240 - Artykuły

Nosisz okulary, a pomimo tego twój wzrok się pogarsza? Szkła w twoich okularach muszą być zmieniane średnio co rok, na coraz mocniejsze? A może twoja praca nie pozwala na noszenie okularów?
Read more

lasers 495751 1920 480x240 - Artykuły

Zmagasz się z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy astygmatyzmem? Męczy Cię noszenie okularów? A może okulary i soczewki są dla Ciebie ograniczeniem w pracy zawodowej? Nie bój się zabiegu! Przeczytaj i dowiedz się czym jest laserowa korekcja wzroku.
Read more

zwyrodnienie plamki zoltej 480x240 - Artykuły

Plamka żółta to mała żółta kropeczka znajdująca się na siatkówce naprzeciwko źrenicy. W jej obrębie znajduje się najwięcej reagujących na światło fotoreceptorów z siatkówki. To one odpowiadają za ostrość naszego widzenia, dlatego zwyrodnienie plamki żółtej jest tak niebezpieczne.
Read more

woman 804068 1280 480x240 - Artykuły

W ramach profilaktyki osoby zdrowe, chore na AMD oraz te zagrożone wystąpieniem zwyrodnienia plamki żółtej powinny stosować zbilansowaną dietę. Codzienne posiłki powinny zawierać minimum dwie porcje owoców i warzyw, zawierających luteinę. Wiesz jakie warzywa zawierają ten pierwiastek? Być może Twoje posiłki składają się z tych roślin. Przekonajmy się!
Read more

pryzmat oku article fot witrektomia 480x240 - Artykuły


Witrektomia, określana jako operacja ostatniej szansy, to stosunkowa nowa metoda pomagająca leczyć schorzenia siatkówki, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu prowadziły do nieuchronnej utraty wzroku. Na czym polega ta metoda?
Read more

okulista1 480x240 - Artykuły

Bolący kręgosłup, ból głowy, szczypanie oczu – to właśnie efekty długiej pracy przed komputerem. Siedząc w jednej pozycji przez kilka, a czasem kilkanaście godzin narażamy na zmęczenie nie tylko stawy i kręgosłup, ale również nasz narząd wzroku.
Read more

slider laserowa korekcja wad wzroku02 480x240 - Artykuły

Zakrzywione linie, przydymiony obraz, rozmyte kontury… To nie opis klatki z filmu o podwodnym świecie, a tego, jaki obraz trafia do naszego oka, które dotknięte zostało chorobą AMD.
Read more

pryzmat oku article fot laserowa korekcja wad wzroku 480x240 - Artykuły


Wielu ludziom okulary i związana z nimi wada wzroku przeszkadzają nie tylko w życiu codziennym. Ograniczają również możliwość realizacji kariery zawodowej w takich zawodach jak pilot, kierowca zawodowy czy strażak. Ograniczenia te obejmują również pracę w trudnych warunkach pod ziemią w kopalni, przy pracę na wysokościach.
Read more

pryzmat oku article fot laser mikropulsowy jako metoda leczenia 480x240 - Artykuły

W krajach wysoko rozwiniętych to najczęstsza przyczyna nieodwracalnej ślepoty u osób po 50. roku życia. W Polsce na AMD cierpi około 2 miliony osób. Schorzenie polega na uszkodzeniu centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostre widzenie.
Read more

pryzmat oku article fot okuloplastyka 480x240 - Artykuły


Wraz z wiekiem włókna kolagenowe tracą swoją sprężystość, co jest widoczne w kondycji naszej skóry. Problem wiotczenia widoczny jest najwcześniej w najcieńszych partiach skóry – na powiekach. Opadające powieki nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny.
Read more

pryzmat oku article fot zasady dietetyczne 480x240 - Artykuły

W celu utrzymania zdrowia oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych i przewlekłych konieczna jest dbałość o odpowiednią dietę. Podstawą prewencji AMD jest przestrzeganie zasad prawidłowego odżywiania. Dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych ma decydujące znaczenie w zmniejszeniu stresu oksydacyjnego, który jest jednym z głównych czynników rozwoju AMD.
Read more

Skip to content