Na czym polega laseroterapia siatkówki oka?
Dodano: 2021-11-30Laserowe leczenie siatkówki pozwala w leczenie poważnych schorzeń często prowadzących do utraty wzroku. W trakcie terapii wykorzystywana jest najczęściej żółta wiązka światła o niezwykle wysokim stopniu precyzji. Metoda ta wykorzystywana jest między innymi do leczenia obrzęku plamki żółtej (wczesna postać AMD), cukrzycowej zmiany w obrębie siatkówki czy centralnej retinopatii surowiczej (CSR).
Przebieg laseroterapii siatkówki
Laserowanie siatkówki to zabieg zwany koagulacją. Cała procedura musi być wykonywana przez lekarza okulistę w sterylnych warunkach (nie musi to być sala operacyjna, wiele zabiegów przeprowadza się w dobrze wyposażonych salonach okulistycznych). Wiązka światła nakierowywana jest na siatkówkę tak, by niszczyła tworzące się naczynia lub mikronaczyniaki.
Przed rozpoczęciem zabiegu należy przeprowadzić badania oraz wywiad lekarski, w czasie którego ustalane są możliwe przeciwwskazania. Następnie lekarz kropli powierzchnię oka pacjenta specjalnymi kroplami znieczulającymi. Kolejny krok to założenie soczewki ogniskującej promienie lasera. W trakcie procedury wykorzystywana jest lampa szczelinowa. Z jej pomocą lekarz może cały czas oglądać dno oka pacjenta (głowa osoby operowanej oparta jest właśnie o lampę).
W trakcie zabiegu lekarz kieruje wiązkę światła w odpowiednie miejsce. Impuls dociera do chorych tkanek, w wyniku czego następuje kontrolowane podgrzanie danego obszaru. W ten sposób dochodzi do zniszczenia chorej siatkówki. Obecnie wykorzystuje się wiązkę ciągłą przy uszkodzeniu siatkówki obwodowej, retinopatii cukrzycowej, choroby zatorowo-zakrzepowej naczyń siatkówki. Oprócz tego stosuje się laser w formie mikropulsów. Z ich pomocą można wyleczyć między innymi zwyrodnienie plamki żółtej.
Czy laseroterapia siatkówki jest bezpieczna?
Laser w medycynie był wykorzystywany już w latach 80. XX. Od czasu pierwszych terapii wiele się zmieniło. Obecne metody należą nie tylko do najskuteczniejszych, lecz także najbezpieczniejszych. Wiązka światła jest niezwykle precyzyjna i nie uszkadza żadnych obszarów obok zwyrodnień. Pacjenci doceniają technologię tego typu, ponieważ znacznie skraca okres rekonwalescencji i nie powoduje bólu. Oczywiście są przeciwwskazania do wykonania zabiegu, na przykład ciąża czy okres karmienia piersią. Aby ustalić, czy pacjent może zostać poddany zabiegowi, przeprowadzany jest dokładny wywiad lekarski.