Jak wygląda wizyta u okulisty?

Pacjenci często umawiają się na wizytę u okulisty, kiedy zauważą u siebie pogorszenie widzenia. Tymczasem nie jest to jedyna sytuacja, w której warto skorzystać z konsultacji. Trzeba bowiem wiedzieć, że brak problemów ze wzrokiem nie oznacza, że nie są konieczne wizyty. Aby utrzymać oczy w dobrej kondycji, w swój kalendarz konsultacji medycznych warto na stałe wpisać lekarza, który pomoże zadbać o wzrok. Dowiedz się, jak wygląda wizyta u okulisty.

Jak często należy odwiedzać okulistę?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, dlatego też należy otoczyć go szczególną troską. Z tego powodu konieczne są regularne wizyty u okulisty. Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak często należy odwiedzać lekarza, ponieważ jest to zależne zarówno od stanu zdrowia, jak i wieku. Można jednak przyjąć, że wizyty kontrolne u zdrowych, młodych osób warto zaplanować raz na dwa lata. Częstotliwość tę warto zwiększyć do konsultacji raz w roku po ukończeniu czterdziestu lat, wtedy bowiem pojawia się ryzyko wystąpienia tzw. ślepoty starczej, a po ukończeniu 60. roku życia także zaćmy czy jaskry. 

Jak się przygotować do wizyty u okulisty?

Podczas rutynowej konsultacji okulistycznej lekarz przeprowadzi badanie ostrości wzroku oraz zbada ciśnienie wewnątrzgałkowe. Następnie zbada przedni odcinek oka, a po rozszerzeniu źrenicy również i tylny odcinek oka, czyli potocznie przeprowadzi badanie dna oka. Jeśli wystąpi taka konieczność, okulista dobierze również okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Trzeba także wiedzieć, że każda wizyta u okulisty będzie poprzedzona wywiadem. Z tego powodu warto zgromadzić dokumentację medyczną dotyczącą wzroku. Oprócz tego lekarz będzie chciał poznać towarzyszące Ci objawy, a także dowiedzieć się, czy w rodzinie występują jakieś schorzenia związane ze wzrokiem, np. jaskra. Wszystko to pozwoli na dobór ewentualnych dodatkowych badań, a w razie potrzeby także metod leczenia.