Jak dbać o oczy po zabiegach laserowych?

Do zabiegów laserowych należy laserowa korekcja wad wzroku, pozwalająca na wyeliminowanie konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych, a także laseroterapia siatkówki będąca bezpieczną metodą leczenia schorzeń siatkówki oka, retinopatii cukrzycowej, stanów  zakrzepowych oraz neowaskularyzacji naczyniówkowej. Zabiegi laserowe to również witreoliza laserowa, będąca metodą leczenia zmętnień ciała szklistego, a także kapsulotomia  laserowa, czyli zabieg prowadzący do usunięcia zmętnienia torebki tylnej oka. W ramach zabiegów laserem na oczach przeprowadza się również irydotomię laserową, zabezpieczającą przed ostrym atakiem jaskry. Bez względu na rodzaj przeprowadzanego zabiegu, po każdej procedurze medycznej o oczy należy odpowiednio zadbać. Sprawdź, jak.

Nie nadwyrężaj wzroku

Przede wszystkim po zabiegach laserowych, przez minimum tydzień, nie należy nadwyrężać wzroku długą pracą przed komputerem oraz przebywaniem w zadymionych pomieszczeniach. Ponadto należy unikać mimowolnego, częstego dotykania oraz  tarcia oczu, gdyż takie działanie może podrażniać wrażliwą powierzchnię oka. W zniwelowaniu odczucia dyskomfortu pomoże regularne stosowanie kropli nawilżających oczy oraz stabilizujących film łzowy.

Stosuj leki przeciwbólowe

Część zabiegów laserowych na oczy wiąże się z późniejszymi dolegliwościami bólowymi. Jeżeli bóle pojawiają się regularnie od przeprowadzenia zabiegu, nie warto zwlekać i lepiej od razu zacząć przyjmować leki przeciwbólowe. Nie wolno jednak przekraczać dziennej, zalecanej dawki. Jeśli dolegliwości bólowe są wyjątkowo silne, warto stosować na przemian leki z dwiema różnymi, przeciwbólowymi substancjami czynnymi, ibuprofenem i paracetamolem.

Zaopatrz się w okulary z filtrem UV i unikaj uprawiania sportu

Jeśli laserowy zabieg na oczy przypadnie w okresie słonecznego lata lub wiosny, noś okulary z filtrem przeciwsłonecznym, które zniwelują mogącą pojawić się nadwrażliwość na światło. Ponadto przez co najmniej miesiąc od zabiegu wstrzymaj się z uprawianiem ekstremalnych sportów, w tym sportów wodnych oraz z podejmowaniem jakiegokolwiek intensywnego wysiłku fizycznego. Zrezygnuj z kąpieli w morzu, jeziorze i basenach oraz z solarium.

Pamiętaj również, że po laserowym zabiegu na oczy makijaż oka i okolic powinien być wyjątkowo delikatny oraz subtelny. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak całkowita z niego rezygnacja, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa zabrudzenia lub podrażnienia gałki ocznej.