Na czym polega witrektomia oka?

Witrektomia to zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu ciała szklistego. Zabieg wykonuje się w celu usunięcia zmian prowadzących do utraty widzenia. Jest zatem niezbędny przy nieuleczalnych chorobach ciała szklistego i siatkówki. Kiedy należy zdecydować się na operację i jak ona przebiega?

Jak wygląda witrektomia?

Witrektomia to operacja przeprowadzana przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Procedura trwa od 30 minut do 2 godzin. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje 3 nacięcia twardówki (każdy ma około 0,65 mm). Otwory pozwalają na wprowadzenie do oka narzędzi chirurgicznych, którymi chirurg okulista rozcina i usuwa ciało szkliste. Likwidowane są również odwarstwienia siatkówki, zwłóknienia czy nagromadzona krew. W miejsce ciała szklistego wstawiane jest wypełnienie (jałowe powietrze, mieszanka gazu rozprężającego i powietrza, olej silikonowy lub płyn infuzyjny). W ten sposób utrzymywane jest odpowiednie ciśnienie w oku. Wypełnienia wchłaniają się samoistnie w ciągu około 6 tygodni. Olej silikonowy jest usuwany podczas kolejnego zabiegu.

Przy jakich chorobach wykonuje się witrektomię?

Zabieg tego typu wykonuje się przede wszystkim przy zaawansowanej postaci retinopatii cukrzycowej. Operację stosuje się przy odwarstwieniach siatkówki i krwotokach do ciała szklistego, które się nie wchłaniają. Witrektomia pomaga także usunąć ciała obce wewnątrz gałki ocznej czy zlikwidować otwory w plamce. Decyzja o przeprowadzeniu badania może znacznie wpłynąć na poprawę ostrości widzenia. Ważną rolę odgrywa przygotowanie do badania. Przed operacją należy wykonać badania diagnostyczne: USG oka, OCT (okulistyczna koherentna tomografia), badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, analiza ostrości i pola widzenia.

Czy są jakieś wskazania po zabiegu?

W przyśpieszeniu rekonwalescencji istotną rolę odgrywa odpowiednie postępowanie. Zaraz po zabiegu widzenie może wydawać się pogorszone, jednak ten stan przechodzi po kilku dniach. Rana pooperacyjna goi się do 2 miesięcy. Czasami obrazy mogą wydawać się jakby za mgłą. Wszystkie te objawy powoli ustępują. Pacjenci muszą pamiętać, by nie zanieczyścić rany, ponieważ może dojść do zakażenia. Zakazane są także: wizyty na basenach i pływanie, podnoszenie ciężarów, uciskanie i pocieranie oka, uprawianie sportów, napinanie mięśni brzucha, gorące kąpiele i sauna, podróżowanie samolotem. Lekarze zalecają, by oko zaklejać na noc, co przeciwdziała podrażnieniom. Najlepiej myć powieki delikatnymi płatkami nasączonymi letnią wodą.