Na czym polega witrektomia oka?

Witrektomia to operacja chirurgiczna, która polega na wycięciu ciała szklistego. Operację wykonuje się w celu usunięcia zmian prowadzących do utraty widzenia. Jest zatem niezbędna przy nieuleczalnych chorobach ciała szklistego i siatkówki. Kiedy należy zdecydować się na operację i jak ona przebiega?

Jak wygląda witrektomia?

Witrektomia to operacja przeprowadzana przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Procedura trwa od 30 minut do 2 godzin. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje 3 nacięcia twardówki (każdy ma około 0,65 mm). Otwory pozwalają na wprowadzenie do oka narzędzi chirurgicznych, którymi chirurg okulista rozcina i usuwa ciało szkliste. Likwidowane są również odwarstwienia siatkówki, zwłóknienia czy nagromadzona krew. W miejsce ciała szklistego wstawiane jest wypełnienie (jałowe powietrze, mieszanka gazu rozprężającego i powietrza, olej silikonowy lub płyn infuzyjny). W ten sposób utrzymywane jest odpowiednie ciśnienie w oku. Wypełnienia (poza olejem silikonowym) wchłaniają się samoistnie w ciągu około 6 tygodni. Olej silikonowy jest usuwany podczas kolejnego zabiegu.

Przy jakich chorobach wykonuje się witrektomię?

Witrektomię wykonuje się przede wszystkim przy zaawansowanej postaci retinopatii cukrzycowej. Operację stosuje się przy odwarstwieniach siatkówki i krwotokach do ciała szklistego, które się nie wchłaniają. Witrektomia pomaga także usunąć ciała obce wewnątrz gałki ocznej czy zlikwidować otwory w plamce. Decyzja o przeprowadzeniu operacji może znacznie wpłynąć na poprawę ostrości widzenia. Ważną rolę odgrywa przygotowanie do operacji- należy wykonać badania diagnostyczne m.in.: OCT (okulistyczna koherentna tomografia siatkówki i nerwu wzrokowego), badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, analiza ostrości i pola widzenia.

Czy są jakieś wskazania po operacji?

W przyśpieszeniu rekonwalescencji istotną rolę odgrywa odpowiednie postępowanie. Zaraz po operacji widzenie może wydawać się pogorszone, jednak ten stan przechodzi po kilku dniach. Rana pooperacyjna goi się do 2 miesięcy. Czasami obrazy mogą wydawać się jakby za mgłą. Wszystkie te objawy powoli ustępują. Pacjenci muszą pamiętać, by nie zanieczyścić rany, ponieważ może dojść do zakażenia. Zakazane są także: wizyty na basenach i pływanie, podnoszenie ciężarów, uciskanie i pocieranie oka, uprawianie sportów, napinanie mięśni brzucha, gorące kąpiele i sauna, podróżowanie samolotem. Lekarze zalecają, by oko zaklejać na noc, co przeciwdziała podrażnieniom. Najlepiej myć powieki delikatnymi płatkami nasączonymi letnią wodą.