Czym jest plamka żółta?

Wiele osób, które słyszą podczas wizyty w gabinecie okulistycznym o plamce żółtej, nie jest pewnych, o czym mowa. Otóż warto wiedzieć, że jest to obszar w centralnej części siatkówki w osi optycznej oka, który jest odpowiedzialny za ostre i kolorowe widzenie. Właśnie dlatego problemy z funkcjonowaniem tego elementu oka przekładają się na istotne pogorszenie widzenia. Czym się objawiają, jakie są ich przyczyny i jak je leczyć?

Czym jest i u kogo występuje zwyrodnienie plamki żółtej?

Otóż schorzenie to polega na uszkodzeniu centralnej części siatkówki, która jest odpowiedzialna za widzenie szczegółów obrazu oraz za widzenie barwne. Ta część siatkówki pozwala nam poprawnie rozróżniać kolory oraz komfortowo czytać i pisać.. Jeśli chodzi o to, kogo najczęściej dotyka to schorzenie, to najbardziej narażone są osoby po 50. roku życia, choć nie jest to reguła.

Poza wiekiem możemy też wymienić kilka innych czynników, które mogą wpływać na rozwój zwyrodnień plamki żółtej. Są nimi nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, czynniki genetyczne, palenie tytoniu. Jeśli Pacjent uskarża się na pogorszenie widzenia do bliży w postaci krzywienia się prostych linii czy widocznych nieporuszających się plam w centrum pola widzenia to lekarz specjalista przeprowadza stosowne badania, które pozwalają postawić diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jak przebiega leczenie zwyrodnienia plamki żółtej?

Po zdiagnozowaniu zwyrodnienień plamki żółtej niezbędne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Bardzo ważne jest udanie się do placówki, która jest wyposażona w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, ponieważ wówczas można dokładnie sprawdzić, z czym mamy do czynienia W naszym placówkach zajmujemy się kompleksowym leczeniem zwyrodnień siatkówki. Obecnie najnowocześniejszą i powszechnie przyjętą metodą leczenia wysiękowej postaci zwyrodnień siatkówki związanej z wiekiem są iniekcje doszklistkowe

Mowa tutaj preparatach blokujących naczyniowo-śródbłonkowy czynnik wzrostu – preparatach anty-VEGF (VEGF z ang. vascular endothelial growth factor). Metoda ta pozwala zahamować a nieczęsto i poprawić ostrość widzenia pogorszoną z powodu zwyrodnień plamki żółtej Pacjenci nie muszą się obawiać iniekcji. Jest to procedura szybka i przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym.