Na czym polega plastyka ciała rzęskowego?
Dodano: 2023-12-21Możemy wyróżnić kilka popularnych chorób oka, z którymi Pacjenci zmagają się stosunkowo często. Zaliczamy do nich na przykład jaskrę. Jaskra jest niestety chorobą nieuleczalną. Warto jednak pamiętać, że dzięki dzisiejszemu poziomowi medycyny możliwe jest skuteczne zahamowanie rozwoju tego schorzenia. Terapia jaskry opiera się na leczeniu farmakologicznym kroplami, a gdy to nie wystarcza konieczne jest leczenie operacyjne. Jednym z zabiegów, jakie można przeprowadzić jest plastyka ciała rzęskowego. Na czym polega oraz kiedy i dlaczego warto wykonać taki zabieg?
Jakie efekty można uzyskać dzięki plastyce ciała rzęskowego?
Rozwój technologii znacząco przyczynił się do możliwości wykonywania coraz to nowszych zabiegów, jeśli chodzi o leczenie chorób oczu. Właśnie dlatego w naszej Sali Operacyjnej w Gliwicach jednym z zabiegów przeciwjaskrowych, jakie wykonujemy to cyklofotokoagulacja laserem diodowym ciała rzęskowego. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu lasera dedykowanego do tego typu procedury. Mechanizm działania tej metody opiera się na zmniejszeniu produkcji cieczy wodnistej w oku.
W efekcie dochodzi do spadku ciśnienia wewnątrzgałkowego, czyli to, co chcemy uzyskać w terapii jaskry. Należy pamiętać, że aby zabieg mógł zostać przeprowadzany, konieczne jest uprzednie wykonanie badania kwalifikacyjnego. Co więcej, taka osoba powinna ze sobą przynieść posiadaną dokumentację okulistyczną. Dzięki takiej wiedzy oraz wywiadowi i badaniom przeprowadzonym w gabinecie okulista może stwierdzić, czy w konkretnym przypadku plastyka ciała rzęskowego jest możliwa i czy jest bezpieczna, czy polecany byłby inny zabieg przeciwjaskrowy.
Jak przebiega zabieg plastyki ciała rzęskowego?
Jest to zabieg wykonywany u pacjentów jaskrowych po uprzedniej kwalifikacji, gdyż nie u wszystkich pacjentów chorujących na jaskrę będzie on wyborem jako leczenie zabiegowe. Niemniej jednak zakwalifikowany pacjent powinien wiedzieć, że procedura ta trwa zaledwie kilka minut, a przy odpowiednim wykonaniu tego zabiegu powikłania pojawiają się rzadko.
Zabieg jest przeprowadzany w trybie jednodniowym. Przed rozpoczęciem procedury lekarz podaje znieczulenie miejscowe. Następnie zabieg, jest przeprowadzany za lasera diodowego bez „nacinania oka”. Energia laserowa,jest dostarczana przeztwardówkowo przy rąbku rogówki tj. w okolicę ciała rzęskowego w postaci lasera ciągłego lub mikropulsowego w zależności od kwalifikacji pacjenta.