Kiedy warto zdecydować się na laserową korekcję wzroku?

Poważne wady wzroku mogą bardzo przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na laserową korekcję wzroku. Ta nowoczesna metoda sprawia, że pacjenci mogą zrezygnować z noszenia okularów bądź soczewek. Kiedy najczęściej przeprowadzany jest taki zabieg i kto może się na niego zdecydować?

Czym jest laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych przy użyciu wiązki światła. Jest to niezwykle precyzyjna chirurgia refrakcyjna polegająca na skutecznym modelowaniu przedniej powierzchni rogówki. W ten sposób pacjenci mogą liczyć na poprawę ostrości widzenia w przypadku wad refrakcji, czyli krótkowzroczności oraz dalekowzroczności. Wiązka światła może być również wykorzystywana w przypadku astygmatyzmu. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zabieg tego typu. Pozwala na pełną rezygnację z tradycyjnych okularów czy szkieł kontaktowych.

Czy każdy może zdecydować się na taki zabieg?

Istotną rolę odgrywa kwalifikacja do laserowej korekcji wzroku. Decyzję o tym, czy w danym wypadku taki zabieg może zostać przeprowadzony, podejmuje lekarz po odpowiednich badaniach. Niestety istnieje kilka przeciwwskazań, które sprawiają, że niektóre osoby nie powinny decydować się na taką operację. Są to kobiety w ciąży i karmiące mamy. W takiej sytuacji przeszkodą są wahania hormonów, które w różny sposób wpływają także na narządy wzroku. Chorzy na nadczynność, niedoczynność tarczycy, nieustabilizowaną cukrzycę również nie zostaną zakwalifikowani do wykonania zabiegu. Laserowa korekcja wzroku nie jest dopuszczalna w przypadku niektórych chorób neurologicznych, schorzeń siatkówki (jaskry, tęczówki, zaćmy). Przyjmuje się także, że taka operacja przeprowadzana jest u osób od 21 do 55 roku życia. Dzieci i młodzież nie mają jeszcze ustabilizowanej wady, a to oznacza, że może się pogłębiać lub zmniejszać. Dlatego lepiej poczekać, aż organizm przestanie się zmieniać.

Dlaczego warto zdecydować się na laserową korekcję wzroku?

Laserowe zabiegi są bardzo często wykorzystywane w okulistyce. W przypadku laserowej korekcji wzroku głównym powodem na podjęcie decyzji o poddaniu się operacji jest wygoda. W wielu sytuacjach można całkowicie zrezygnować z okularów lub soczewek kontaktowych, a to oznacza duże udogodnienie w codziennym życiu. Oczywiście przed zabiegiem przeprowadzane są dokładne badania, by wykluczyć podane wyżej przeciwwskazania. Warto także pamiętać, że niestety czasem wada wzroku wraca.