Różnica między soczewkami kontaktowymi twardymi, a miękkimi

Soczewki kontaktowe to wygoda i komfort, z której korzysta coraz większa ilość osób. Żyjąc z wadą wzroku, w różnych sytuacjach nie możemy lub nie chcemy używać okularów korekcyjnych. Dzięki postępowi, nowym technologiom i dostępnym materiałom możemy cieszyć się z szerokiego wyboru bezpiecznych dla naszych oczu rozwiązań.

Jako dwie główne grupy szkieł kontaktowych możemy wyróżnić soczewki twarde i miękkie. Różnice między nimi omówimy w naszym artykule.

 

Soczewki kontaktowe twarde

Kiedyś uznawane za gorsze od miękkich, obecnie unowocześnione i funkcjonalne soczewki kontaktowe twarde radzą sobie nawet ze skomplikowanymi wadami wzroku. Nawet duży astygmatyzm czy zwyrodnienia rogówki nie są przeszkodą do ich stosowania.

Dawniej szkła tego typu produkowane były z materiałów, które nie cechowały się wysoką przepuszczalnością gazów. Obecnie stosowane do ich produkcji materiały zapewniają optymalne dotlenienie rogówki.

Dopasowanie odpowiedniej soczewki twardej do oka pacjenta wymaga wcześniejszego badania kwalifikującego. Okulista ocenia wady wzroku, topografię rogówki, następnie przygotowuje soczewkę próbną. Na podstawie jej oceny i dodatkowych pomiarów zamawiane są spersonalizowane soczewki kontaktowe twarde, indywidualne dla każdego pacjenta.

Ten rodzaj szkieł jest bardzo trwały, a kontrolę ich stanu należy wykonywać w gabinecie raz na 6-12 miesięcy.

Wśród twardych soczewek wyróżniamy, między innymi :

  • Soczewki sferyczne (asferyczne, biasferyczne, krzywiznowe)
  • Soczewki toryczne (do korekcji astygmatyzmu)
  • Soczewki do stożka rogówki

Ich minusem jest dość długi okres adaptacji, podczas którego pacjent może odczuwać dyskomfort.

 

Soczewki kontaktowe miękkie

Nowoczesna forma soczewek kontaktowych, których nazwa pochodzi od dużej zawartości wody w ich budowie. Są wyjątkowo cienkie, dzięki czemu dają maksymalny komfort w codziennym użytkowaniu i nie wymagają długiego okresu adaptacji oka. Niektóre rodzaje nadają się do noszenia w trybie ciągłym więc dodatkową wygodą jest fakt, iż nie trzeba ich ściągać na noc.

Ich dodatkowym atutem jest dostępność w formie soczewek jednodniowych, tygodniowych i z dłuższym okresem ważności.

Mimo dość uniwersalnej i lekkiej budowy – soczewki kontaktowe miękkie również powinny być dobierane pod okiem specjalisty w gabinecie okulistycznym.

Wśród miękkich soczewek również wyróżniamy szkła korekcyjne, takie jak sferyczne, toryczne, progresywne (multifokalne – korygują jednocześnie krótko- i dalekowzroczność). Rynek oferuje również soczewki kolorowe, stosowane głównie ze względów estetycznych.

Dodatkową funkcją miękkiej soczewki może być ochrona gałki ocznej.