Jak przebiega operacja zaćmy?

Zaćma to poważna choroba polegająca na zmętnieniu soczewki. W wyniku postępującego procesu starzenia się wzrok może ulec znacznemu pogorszeniu. Niestety w wielu przypadkach bez operacji się nie obędzie. Oczywiście decyzję o zabiegu podejmują lekarze po przeprowadzeniu badań oraz wywiadu. Operacja zaćmy to zabieg przeprowadzany od wielu lat.

Na czym polega operacja zaćmy?

Zaćma to choroba odwracalna, pod warunkiem, że nie dojdzie do całkowitej utraty wzroku. Aby przywrócić pacjentom ostrość widzenia, przeprowadzany jest specjalistyczny zabieg wymiany zmętniałej soczewki na sztuczną. Cała procedura poprzedzona jest odpowiednim przygotowaniem. Miesiąc przed operacją pacjenci muszą wykonać badania, takie jak: morfologia krwi, poziom glukozy, sodu i potasu, krzepnięcie krwi, EKG, anty HCV.

W dniu zabiegu lekarz kropli pacjentowi oczy przy pomocy specjalnych preparatów znieczulających (jest to znieczulenie miejscowe). W trakcie procedury okulista korzysta ze specjalnego mikroskopu powiększającego, który umożliwia precyzyjne wykonanie nacięć. Chora soczewka rozbijana jest ultradźwiękami. Następnie wysysa się ją przez około dwumilimetrowy otwór. W miejsce chorej soczewki wprowadza się sztuczną (wcześniej odpowiednio dobraną pod względem parametrów optycznych). Sztuczna soczewka jest elastyczna i rozprostowuje się dopiero po umieszczeniu jej w torebce. Dzięki temu nie ma obawy, że po operacji soczewka się przesunie.

Zalecenia pozabiegowe

Operacja zaćmy trwa około 20 minut. Bezpośrednio po zabiegu pacjent musi pozostać pod opieką lekarza. Jeżeli kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości, można udać się do domu z osobą towarzyszącą. Widzenie wraca praktycznie zaraz po operacji, jednak stabilizuje się około 3 miesiące. Również rana pooperacyjna goi się około 2 do 3 miesięcy. W trakcie operacji wstawiane są różne soczewki. Mogą to być modele jednoogniskowe zapewniające bardzo dobre widzenie w dal. W tym wypadku trzeba nosić okulary do bliży. Soczewki wieloogniskowe i pseudoakomodacyjne umożliwiają dobre widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska. Pacjenci mogą również zdecydować się na specjalne modele wieloogniskowe toryczne, dzięki którym można jednocześnie wyleczyć zaćmę i astygmatyzm. Tylko pierwszy wariant (soczewki jednoogniskowe) jest refundowanyprzez Narodowy Fundusz Zdrowia.