Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Dodano: 2019-09-24Soczewki kontaktowe to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób. Zapewniają one komfort oraz poprawiają jakość widzenia. Jednak wielu z nas zastanawia się, jak odpowiednio dobrać je do wady wzroku. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy czym kierować się przy wyborze soczewek i powiemy, jakie są ich zalety.
Przed zakupem odwiedźmy specjalistę
W celu dobrania odpowiednich soczewek kontaktowych niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania, takie jak:
- sprawdzenie ostrości wzroku,
- ustalenie refrakcji oka,
- pomiar krzywizny rogówki,
- sprawdzenie przedniego odcinka oka.
Badanie wzroku jest niezbędne dla osób noszących na co dzień okulary korekcyjne. To dlatego, że parametry soczewek różnią się od szkieł stosowanych w okularach.
Po wykonaniu powyższych badań okulista Rybnik zaproponuje konkretne soczewki – takie, które najlepiej odpowiadać będą indywidualnym potrzebom pacjenta. Dobrze dobrane, zapewnią wygodę noszenia, a także będą dopasowane do stylu życia. Lekarz doradzi czy lepsze okażą się soczewki jednodniowe (wymieniane każdego dnia) czy może wielokrotnego użytku, na przykład dwutygodniowe lub miesięczne.
Komfort i wygoda użytkowania
Soczewki kontaktowe są zdecydowanie lżejsze i wygodniejsze od okularów. Nie parują zimą oraz nie ulegają zabrudzeniu podczas deszczowej pogody – zawsze widzimy przez nie tak samo wyraźnie. W przeciwieństwie do okularów gwarantują one nieograniczone pole widzenia, co jest ich zdecydowaną zaletą. Stosowanie soczewek pozwala również uprawiać bez ograniczeń różnego rodzaju sporty – można w nich biegać, jeździć konno, a nawet pływać.
Czy każdy może nosić szkła kontaktowe?
Reakcja na soczewki to sprawa indywidualna. Jeśli mamy niewystraczającą ilość łez lub cierpimy na zespół suchego oka – lepiej ich nie stosować. W takim przypadku spowodują dyskomfort i obniżą jakość widzianego obrazu. Szkieł kontaktowych nie należy również zakładać w przypadku zapalenia spojówki oka. Zrezygnować z nich także powinny osoby cierpiące na cukrzycę, ponieważ noszenie soczewek zwiększa podatność organizmu na infekcje. Kolejne przeciwskazanie to wiek. Szkieł kontaktowych nie powinny stosować dzieci poniżej 9 roku życia i osoby starsze. Wiąże się to z trudnością w ich zakładaniu oraz zdejmowaniu. Dlatego tak ważne jest odwiedzenie specjalisty przez zakupem pierwszych soczewek. Wszystkie osoby, które szukają sprawdzonego okulisty w Rybniku zapraszamy do Pryzmatu.
Pamiętajmy o właściwej pielęgnacji
Kiedy już zdecydujemy się na soczewki, musimy pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji. Szkła kontaktowe mają bezpośredni kontakt z gałką oczną – to bardzo delikatny oraz wrażliwy narząd. Bardzo istotna jest dezynfekcja i pielęgnacja soczewek. Pamiętaj, by w tym celu używać jedynie specjalnych płynów pielęgnacyjnych. Po zdjęciu kontaktów należy zadbać o odpowiednie nawilżenie oka, które, po całym dniu noszenia soczewek, może być nieco podrażnione. Warto więc regularnie używać kropli nawilżających.