Sprzęt do diagnostyki i leczenia chorób oczu
W Centrum PRYZMAT stale inwestujemy w nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia chorób oczu. To urządzenia najnowszej generacji, takie jak np. laser nanosekundowy 2RT™ umożliwiający leczenie wczesnej postaci AMD, DRI OCT Triton umożliwiający przeprowadzenia badania OCT (optycznej koherentnej tomografii siatkówki i nerwu wzrokowego) w technologii Swept Source, laser excimerowy SCHWIND AMARIS 500E do zabiegów laserowej korekcji wzroku czy laser IRIDEX OcuLight IQ stosowany m.in. w leczeniu jaskry.
Tego typu sprzęt pozwala naszym okulistom na przeprowadzanie badań, zabiegów i operacji na najwyższym, światowym poziomie – z korzyścią dla naszych Pacjentów.
Technologia w służbie medycyny
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że nawet najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt do diagnostyki i leczenia chorób oczu nie jest w stanie zastąpić lekarza. Trudno jednak nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że rozwój współczesnej okulistyki, podobnie jak rozwój wielu innych dziedzin medycyny, były niemożliwy bez postępu technologicznego. To dzięki nowoczesnym urządzeniom takim jak lasery, urządzenia do przeprowadzania badań OCT, topografii rogówki itp. lekarze mogę coraz skuteczniej pomagać Pacjentom. Nowoczesna technologia w służbie medycyny chroni przed utratą wzroku, przyczynia się do poprawy jakości naszego życia, spowalnia postęp wielu chorób. Dzięki zaawansowanym metodom diagnostycznym możliwe jest wykrycie zmian w obrębie narządu wzroku nawet na bardzo wczesnym etapie. Dzięki temu lekarze dysponują szerszą paletą możliwości jeśli chodzi o ich leczenie.
Laser 2RT™ firmy ELLEX o długości fali 532nm i czasie trwania impulsu tylko 3 nanosekundy.
2RT® oferuje możliwość zastosowania leczenia we wczesnym stadium choroby (sucha postać AMD), zapobiegając przejściu w wysiękową postać AMD.
Technologia 2RT® posiada dzielony profil wiązki, który jest kierowany wyłącznie w wybrane organelle warstwy nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE). Kluczowym aspektem terapii 2RT® jest to, że uszkodzenia komórek występują tylko w warstwie nabłonka barwnikowego siatkówki (RPE) i nie powodują zniszczeń w innych warstwach komórek (brak uszkodzenia termicznego otaczających tkanek).
Po zniszczeniu docelowych komórek RPE, sąsiednie komórki RPE migrują i proliferują do wolnej przestrzeni komórkowej, utworzonej przez martwe komórki RPE. Stymuluje to proces podziału i wzrostu komórek, co poprawia przepuszczalność membrany Brucha, a tym samym przywraca transport poprzez membranę Brucha. W konsekwencji następuje odmładzanie RPE- podwyższenie wydajności naturalnych procesów transportowych regulujących prawidłowe funkcjonowanie siatkówki, bez uszkodzeń warstwy neurosensorycznej siatkówki.
Do tej pory 2RT® to pierwsza i jedyna terapia, która wykazuje możliwość poprawy równocześnie
funkcji, jak i wyglądu plamki u pacjentów z wykrytym wczesnym stadium AMD (postać sucha).
Tradycyjne leczenie AMD, takie jak iniekcje doszklistkowe (anty-VEGF), są kierowane do późnych
stadiów tej choroby (postać wysiękowa).
Laser 2RT™ sosowany jest m.in. w:
– zwyrodnieniu plamki związanej z wiekiem (AMD),
– znaczącym obrzęku plamki w retinopatii cukrzycowej (Clinically Signifcant Macular Edema, CSME).
Laser IRIDEX OcuLight IQ o długości fali 577nm
Laser IRIDEX OcuLight IQ o długości fali 577nm w komplecie z lampą szczelinową z pięcioma przybliżeniami: 5x, 8x, 12x, 20x i 32x oraz podręcznym panelem z kolorowym, ciekłokrystalicznym wyświetlaczem.
Od początku 2016 roku realizujemy autorski program „KODILESS 2016”. Jest to przełomowa diagnostyka chorób oczu i leczenie schorzeń siatkówki. W tym celu zakupiliśmy światowej klasy sprzęt. Między innymi Laser żółty 577nm z funkcją mikropulsów. Pomysłodawcami programu KODILESS 2016 są doświadczeni lekarze: dr n. med. Sławomir Bolek i dr n. med. Marek Rzendkowski, którzy od lat wykonują operacje siatkówki, ciała szklistego i zaćmy. Funkcja MicroPulse umożliwia emisję energii w trybie mikroimpulsów. Czas jednego impulsu waha się w zakresie od 0,05 ms do 1,00 ms. Zaletą krótkiego czasu trwania fali jest ograniczenie ilości ciepła dostarczanego do tkanki.
Ponadto, długość przerwy między emisjami powoduje ochłodzenie obszaru oka.
Dzięki tej metodzie lekarz wykonujący zabieg ma większą kontrolę nad energią dostarczaną w miejsce zabiegowe, co w rezultacie minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanki oka.
Warto podkreślić, że użytkownik posiada pełną kontrolę nad długością fali laserowej oraz przerwami pomiędzy poszczególnymi impulsami.
Fakowitrektom Constellation Vison System
Constellation Vision System to kompletny system do przeprowadzania zabiegów witrektomii tylnej i przedniej oraz zabiegów usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. System wyróżnia wiele cech, które prezentują najwyższy poziom zaawansowania technologicznego i innowacyjności.
Urządzenie m.in. pozwala na:
– dynamiczną pracę w centrum ciała szklistego (skrócenie czasu zabiegu),
– bezpieczną pracę w bezpośrednim sąsiedztwie siatkówki (w tym w okolicy podstawy ciała szklistego = ograniczenie jatrogennych powikłań śródoperacyjnych)
System pracuje w trybie 20Ga, 23Ga, 25Ga/25+, 27Ga/27+. Te dwa ostatnie to najnowsze rozwiązania technologiczne zdecydowanie poprawiające efektywność pracy przy wykorzystaniu techniki małego cięcia (korzystniejsze parametry przepływu, cyklu pracy, podniesienie sztywności mikronarzędzi – co prowadzi do rozszerzenia zakresu wskazań operacyjnych).
DRI OCT Triton, Swept source OCT (SS OCT)
SS OCT Optyczna koherentna tomografia siatkówki i nerwu wzrokowego w technologii Swept Source.
Swept Source OCT (SS OCT) to innowacyjne urządzenie dostępne od niedawna na rynku światowym, a teraz również u nas w Poradni! Umożliwia głębszą penetrację struktur oka – od siatkówki do twardówki – dzięki czemu końcowy obraz jest w lepszej rozdzielczości niż dotychczasowe zdjęcia zrobione przez aparaty spektralne (SOCT). Wykorzystane w SS OCT Triton, światło podczerwone (długości fali 1050nm) zapewnia lepszą wizualizację kory ciała szklistego i jej struktury. Co więcej, dzięki dużej maksymalnej szerokości skanów (12mm) aparat ma możliwość wykonania diagnostyki obrazowej i jakościowej obszaru plamki i jednoczesnym zmierzeniu warstw wokół tarczy nerwu. Badania te dedykowane są często pacjentom z powikłaniami ocznymi cukrzycy.
Laser excimerowy SCHWIND AMARIS 500E
W Poradni Okulistycznej Pryzmat wykorzystujemy szybki i zaawansowany technologicznie laser Amaris 500E niemieckiej firmy Schwind. Laser excimerowy należy do absolutnej czołówki wiodących technologii na świecie. Wytwarza on podwójną wiązkę promieni o średnicy 0,5 mm. Jest to najmniejsza średnica wiązki jaką udało się uzyskać w konstrukcjach laserów obecnie używanych do tego typu zabiegów. Mała średnica wiązki zwiększa dokładność korekcji, a wysoka częstotliwość impulsów – 500Hz skraca czas zabiegu.
Laser ten wyposażono także w system stabilizacji energii oraz losowego sterowania wiązką, pozwalający wyeliminować niepożądane skutki uboczne.
W opinii wielu okulistów chirurgów laser Schwind jest unikalnym, bardzo precyzyjnym, bezpiecznym dla pacjenta i pewnym systemem laserowym do korekcji wad wzroku.
Biometr optyczny LENSTAR LS 900
Biometr optyczny LENSTAR LS 900 firmy Haag-Streit, mierzy z najwyższą dostępną dokładnością wszystkie parametry oka wymagane w formułach obliczeniowych nowej generacji. Zaawansowane obliczanie wszczepów IOL dzięki precyzyjnemu pomiarowi oka w technologii optycznej niskokoherentnej reflektometrii. Aparat szczególnie zalecany do obliczania soczewek IOL klasy Premium.
Cechy szczególne aparatu:
- Lenstar LS 900 pozwala na jednoczesne wyznaczenie:
- centralnej grubości rogówki (CCT – Central Corneal Thickness, pomiar z dokładnością do 2 mikronów),
- keratometrii z matrycą 32 punktów pomiarowych,
- odległości White-to-White (horyzontalna szerokość tęczówki),
- pupilometrii,
- grubości soczewki (Lens Thickness) – parametr niezbędny do korzystania z formuł do obliczania IOL 3 i 4 generacji (Olsen, Holladay II),
- rzeczywistej głębokości komory przedniej (ACD – Anterior Chamber Depth),
- długości gałki ocznej (AL – Axial Lenght),
- przesunięcia osi widzenia (Visual Axis) względem środka źrenicy, będącym bardzo istotnym parametrem przy chirurgii refrakcyjnej i wszczepianiu soczewek torycznych oraz multifokalnych,
- grubości siatkówki.
- Specjalny system fiksacji gwarantuje przeprowadzenie pomiaru w osi widzenia pacjenta.
Urządzenie zostało wyróżnione prestiżową nagrodą „Red Dot Design Award”.
Laser OPTIMIS II Nd: YAG.
Laser Optimis II YAG zapewnia fotodysrupcję o wysokiej mocy do kapsulotomii i irydotomii peryferyjnej. Gaussowski profil promienia lasera pozwala na precyzyjną pracę, wymagającą minimalnego źródła energii, co pozwala uniknąć efektów ubocznych takich jak wgłębienie soczewki.
Precyzyjne namierzanie tkanki osiąga się dzięki zaawansowanemu, dwupunktowemu promieniowi celującemu, pozwalając na szybkie i bezpieczne namierzenie torby soczewki; regulowane odchylenie tylne pozwala natomiast na łatwe dostosowanie ostrości za lub na punkcie dysrupcji.
SOCT Copernicus REVO 80.
Dzięki prędkości skanowania zwiększonej do 80 000 A-skanów na sekundę,
badania z SOCT Copernicus REVO 80 trwają krócej, co ogranicza błędy powstałe wskutek niekontrolowanych ruchów gałek ocznych.
Pojedyncze badanie w trybie 3D jest wystarczające do przeprowadzania analizy siatkówki oraz wykrywania jaskry. Duża gęstość skanowania 3D zapewnia precyzyjne śledzenie zmian w strukturze siatkówki na przestrzeni czasu. Oprogramowanie automatycznie rozpoznaje 8 warstw siatkówki.
Moduł angio-OCT umożliwia ocenę mikrokrążenia siatkówki. Angiografia SOCT to nieinwazyjna metoda obrazowania przepływu krwi w naczyniach krwionośnych siatkówki.
Kompleksowe narzędzia do analizy: morfologii tarczy nerwu wzrokowego, DDLS,
grubości włókien nerwowych i komórek zwojowych oraz asymetrii włókien.
Mikroskop Hi-R Neo 900.
Mikroskop Hi-R NEO 900 spełnia najwyższe standardy w operacyjnej mikroskopii okulistycznej. Posiada nową optykę korygującą zarówno aberracje chromatyczne, jak i resztkowe. Szeroka baza stereoskopii (25 mm) zapewnia znakomite widzenie przestrzenne oraz maksymalną głębię ostrości. Odblask dna oka jest wyraźny i dopasowany do ułożenia głowy pacjenta dzięki systemowi Zero Beam 900. Mikroskop jest kompleksowo wyposażony w tor wizyjny wysokiej rozdzielczości z nagrywanie sekwencji wideo oraz przystawkę do wykonywania witrektomii- Eibos.
Funduskamera Visucam 524.
Urządzenie do obserwacji i dokumentacji obrazów dna oka przeznaczone do pracy w gabinetach okulistycznych oraz oddziałach okulistycznych. Zastosowanie zintegrowanego przetwornika wysokiej rozdzielczości (HD) najnowszej generacji w połączeniu ze specjalnym systemem optycznym pozwala na wykonywanie zdjęć bez flesza i znacząco redukuje cenę urządzenia w stosunku do klasycznych systemów optycznych. Stosunkowo niski poziom oświetlenia obserwacji daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa dla pacjenta i operatora i nie wymaga rozszerzania źrenicy pacjenta.
Zdjęcia wykonywane są pod dwoma kątami 300 i 450. Aparat posiada system Autofocus tj. automatyczne wyostrzanie zdjęć.
Kamera pozwala na korzystanie z następujących technik:
– obserwacja i rejestracja ciągła w trybie kolorowym i bezczerwiennym
– angiografia fluorosceinowa
– autofluoroscencja
– angiografia indocyjaninowa (opcja)
– zdjęcia z filtrem niebieskim i czerwonym dla dokumentacji włókien
nerwowych i choroidu
– zdjęcia przedniego odcinka
– zdjęcia stero
Istnieje możliwość wyświetlania zdjęć w trybie 3D.
Perymetr PTS 920 z funkcją B/Y (Blue on Yellow)
Perymetr automatyczny PTS 920 firmy Optopol jest urządzeniem diagnostycznym służącym do badania pola widzenia oraz wczesnego wykrywania m.in. jaskry, defektów neurologicznych, diplopii, schorzeń siatkówki jak degeneracja plamki, retinitis pigmentosa.
Zakres pomiarowy 50 stopni w stronę nosa i 80 w stronę skroni. Wbudowanych wiele programów testowych. Wielkość bodźca III wg Goldmana. Rodzaj bodźca: dioda LED 565 nm (kolor zielony).
Zalety urządzenia:
- Zastosowane w ramach urządzenia algorytmy cyfrowe pozwalają wykryć dowolne defekty w polu widzenia pacjenta.
- Prędkość badania jest automatycznie dostosowywana do czasu reakcji pacjenta.
- Oprogramowanie oferuje funkcję komunikatów głosowych, które ułatwiają operatorowi oraz pacjentowi pracę z urządzeniem.
- Komputer kontroluje jakość fiksacji za pomocą metody Heijl-Krakau lub poprzez cyfrową analizę obrazu, która umożliwia ciągłe monitorowanie fiksacji.
- Podgląd oka w czasie rzeczywistym pozwala na dokładne ustawienie głowy pacjenta i obserwację podczas badania.
- System automatycznie dostosowuje jasność podświetlenia czaszy do oświetlenia w otoczeniu.
- Strategia badania Flicker (Critical Fusion Frequency).
- Tryb badania niebieskim bodźcem na żółtym tle Blue on Yellow (Short Wave Automatic Perimetry).
- Strategia BDT (Binocular Driving Test) – która pozwala wyznaczyć wynik Estermana.
- Zapis częściowego wyniku badania oraz możliwość jego kontynuacji w późniejszym czasie.
- Połączenie oprogramowania z serwerami danych pacjentów MWL systemu DICOM.
- Połączenie oprogramowania z serwerami magazynującymi wyniki badań SCP systemu DICO.
Perymetr OCTOPUS 311
W Poradni Okulistycznej Pryzmat do badania pola widzenia wykorzystujemy perymetr Octopus 311. Badanie to stosuje się w celu wykrycia i monitorowania efektów leczenia jaskry, a także w diagnostyce:
- zmian zwyrodnieniowych siatkówki – wrodzonych i nabytych
- chorób nerwu wzrokowego
- schorzeń neurologicznych
- odwarstwienia siatkówki
- zmian zapalnych siatkówki
BEZPIECZNE LASEROWANIE W OBSZARZE PLAMKOWYM
Firma LIGHTMED od lat znana jest z produkcji doskonałych i niezawodnych laserów okulistycznych. Laser Lightlas 577 to najnowszy produkt z rodziny laserów fotokoagulacyjnych. Zastosowana długość fali 577nm pozwala na bezpieczne laserowanie okolic plamkowych, ponieważ nie jest absorbowana przez ksantofil. Ponadto, ma lepszą propagację, nawet przy zmętnionych strukturach ciała szklistego. Istnieją doniesienia, że poziom bólu pacjenta przy stosowaniu laseroterapii z użyciem lasera żółtego, zostaje zdecydowanie obniżony. Laser żółty jest wykorzystywany do leczenia: retinopatii cukrzycowej, zakrzepów siatkówki, jaskry, zmian zwyrodnieniowych siatkówki, nieprawidłowego wzrostu rzęs, zmian skórnych (np. guzki, znamiona, brodawki, naczyniaki).
OCULUS Keratograph 4
Topograf – Keratograf pozwala na stworzenie dokładnej mapy topograficznej i keratometrycznej przedniej powierzchni rogówki oka. Bogate oprogramowanie pozwala na analizę otrzymanego obrazu i wykorzystanie do wielu praktycznych zastosowań – diagnostyki rogówki np. przy zabiegach refrakcyjnych, ocenie deformacji rogówki z analizą i oceną stożka rogówki, a także do dobierania soczewek kontaktowych.
ACCUTOME, B-Scan Plus.
Ultrasonograf okulistyczny B-Scan o najwyższej rozdzielczości na rynku medycznym.
Instrument służy do obrazowania wewnętrznych struktur oka w celu diagnozowania patologicznych i traumatycznych zmian w oku. Urządzenie wykorzystujemy do badania USG. Zapewnia ono wysoką jakość obrazowania typu B-Scan oraz odtwarzania. Accutome B-Scan posiada wiele zaawansowanych technik, które umożliwiają m.in. różne metody podglądu obrazu, diagnozowanie i wydruk pozyskanych obrazów.