Laserowa korekcja wad wzroku to sposób na większy komfort widzenia

Współczesna medycyna idzie nierozłącznie w parze z najnowocześniejszą technologią. Dzięki temu można nie tylko zadbać o zdrowie, ale także polepszyć komfort codziennego życia. Jeżeli nie chcesz już nosić okularów, przeczytaj koniecznie poniższy artykuł, by sprawdzić, czy zabieg laserowej korekcji wzroku dedykowany jest dla Ciebie.

Laserowa korekcja wad wzroku – kto może skorzystać z zabiegu?

Zabieg laserowej korekcji wad wzroku przeznaczony jest dla osób, które chciałyby przestać korzystać z noszenia okularów oraz soczewek kontaktowych. Te tradycyjne metody korekcji mogą być uciążliwe, na przykład dla sportowców. Warto jednak pamiętać, jakie warunki należy spełnić, by móc skorzystać z operacyjnego leczenia wady wzroku.

Podstawowe kryteria kwalifikujące pacjenta do zabiegu to jego wiek (ukończone 21 lat i nie więcej niż 50) oraz roczna stabilność wady potwierdzona dokumentacją medyczną.

Podczas wstępnej kwalifikacji do zabiegu ocenianie są także takie parametry jak wartość wady (w przypadku krótkowzroczności zakres wynosi od -0,5 dioptrii do – 10 dioptrii, w przypadku dalekowzroczności od +0,75 dioptrii do +6 dioptrii a w przypadku astygmatyzmu 6 dioptrii) i grubość rogówki. Przeprowadzana jest także podstawowa diagnostyka okulistyczna.

Należy pamiętać, by przed wizytą kwalifikacyjną zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych odpowiednio: sferycznych przez dwa tygodnie, torycznych przez trzy tygodnie a twardych przez miesiąc. Dodatkowo na wizytę należy zabrać ze sobą aktualnie używane okulary oraz wszelką dotychczasową dokumentację okulistyczną.

Metody przeprowadzania laserowej korekcji wad wzroku

Do najpopularniejszych metod przeprowadzania zabiegu należą PRK, Trans PRK, LASEK, LASIK oraz EBK. Różni jej sposób wykonywania zabiegu, a także rodzaj i zakres wad refrakcji, którym są dedykowane.

Podczas zabiegu metodą PRK w pierwszej części mechanicznie usuwa się nabłonek rogówki, a następnie wykonuje się ablację laserową. Jest ona wykorzystywana dla niskich wad refrakcji.

W przypadku Trans PRK usuwanie nabłonka rogówki zostaje wykonane przez laser, co daje duży komfort i bezpieczeństwo zabiegu. Metoda ta jest więc metodą bezdotykową.

LASEK polega na odsunięciu nabłonka rogówki przy zastosowaniu roztworu alkoholu przed właściwą fotoablacją laserową. Polecana jest do korekcji niskich i średnich wad.

Metoda LASIK bazuje na odpreparowaniu płatka rogówki przez mikrokeratom. Po fotoablacji laserowej chirurg umiejscawia płatek na właściwym miejscu. Metoda jest stosowana przy korekcji wysokich wad, ale wyłącznie u pacjentów z odpowiednią grubością rogówki. Nie jest ona zalecana osobom uprawiającym sporty kontaktowe.

EBK jest rodzajem procedury ablacyjnej, podczas której usuwa się cały nabłonek. Dzięki wykorzystaniu urządzenia Epi Clear, niewymagane jest stosowanie innych instrumentów chirurgicznych, co pozwala na szybszą rekonwalescencję po zabiegu. Metoda EBK jest najnowszą i najbezpieczniejszą metodą z przedstawionych powyżej.

Przeciwskazania do zabiegu

Jak w przypadku każdej procedury medycznej tak i przy zabiegu laserowej korekcji wad wzroku występują przeciwwskazania do jego wykonania. Poza aspektem wieku, wartości wady i grubości rogówki, ograniczenie stanowią także: infekcje oka i powiek, choroby nowotworowe, wady serca, schorzenia endokrynologiczne, dermatologiczne i stomatologiczne, ostre stany alergiczne. Przeciwskazaniem jest tak ciąża i okres laktacji.

Laserowa korekcja wzroku  to powszechnie stosowana na całym świecie procedura medyczna, należąca do najbezpieczniejszych metod usuwania wad wzroku.

Interesuje Cię laserowa korekcja wzroku w Gliwicach? Już dziś umów się na wstępną kwalifikację do zabiegu i zyskaj większy komfort w codziennym życiu.