Na czym polega zabieg CPC?
Dodano: 2022-05-31Omawiając choroby oczu, warto zwrócić szczególną uwagę na jaskrę. Dzieje się tak, ponieważ schorzenie to jest nieuleczalne. Jest to przewlekłe i postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego. Choroba objawia się stopniowym pogarszaniem widzenia, a nieleczona może doprowadzić nawet do nieodwracalnej utraty widzenia. Właśnie dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie okulistycznym i przeciwdziałanie rozwojowi choroby. Jeśli chodzi o terapię jaskry, to jednym ze sposobów leczenia zabiegowego jest przeprowadzenie cyklofotokoagulacji laserm diodowym (CPC). Na czym polega i jakie efekty pozwala osiągnąć?
Kiedy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu CPC?
U osób, które regularnie przychodzą na konsultacje do naszego gabinetu okulistycznego w Gliwicach czy Rybniku, często udaje się jaskrę odpowiednio wcześnie wykryć i jej przeciwdziałać. Należy jednak pamiętać, że jaskra jest chorobą nieuleczalną. Dlatego celem terapii jest zahamowanie jej rozwoju oraz minimalizowanie jej negatywnych skutków. Zazwyczaj rozpoczyna się od leczenia farmakologicznego.
Jednak w przypadku, w którym leczenie kroplami obniżającymi ciśnienie nie jest skuteczne, a uszkodzenie nerwu wzrokowego nadal postępuje, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu przeciwjaskrowego – na przykład zabiegu CPC. Warto wspomnieć, że jest to zabieg nieinwazyjny. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, w tym przypadku użyciu lasera diodowego, leczenie przynosi pożądane efekty, a do tego jest też precyzyjne.
Jak przebiega i ile trwa zabiec CPC?
Rozwój technologii sprawił, że okuliści coraz lepiej radzą sobie z leczeniem tego typu schorzeń. Jeśli chodzi o omawiany zabieg cyklofotokoagulacji laserem diodowym, to warto wiedzieć, że jest to zabieg krótki, trwa kilka minut i nie powoduje dużego dyskomfortu. Lekarz wykorzystuje wiązkę światła, której zadaniem jest częściowe uszkodzenie ciała rzęskowego, które jest odpowiedzialne za produkcję cieczy wodnistej wewnątrz oka.