Zbadaj choroby plamki oka – test Amslera

Wzrok to jeden z naszych najcenniejszych zmysłów, dlatego bardzo ważne jest dbanie o oczy i regularne wykonywanie badań. Jednym z nich jest test Amslera, który ma duże zastosowanie w wykrywaniu wczesnych zmian związanych ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Dowiedz się, na czym polega badanie, jak się do niego przygotować oraz czym jest plamka żółta.

Czym jest test Amslera?

pryzmat foto artykul zbadaj choroby plamki oka test amslera 295x300 - Zbadaj choroby plamki oka - test Amslera

Autorem powszechnie wykorzystywanego w okulistyce badania do oceny widzenia w obrębie dołka środkowego siatkówki jest Marc Amsler. Okulista stworzył kwadrat o boku 10 cm, podzielony liniami przecinającymi się co pół centymetra. Każdy utworzony w ten sposób kwadracik odpowiada za jeden stopień kąta widzenia. W centrum siatki zamieszczony jest centralny punkt, na którym pacjent ma skupiać uwagę. Test jest bardzo pomocny w diagnozie ewentualnego zwyrodnienia plamki. Wynik badania odczytuje się na postawie zniekształceń i nieprawidłowości obrazu, jakie powstają, na przykład wygięcia linii, zmiany wielkości kwadratów czy też obecności mroczków.

Jak przebiega badanie?

Badanie można przeprowadzić zarówno w domu, jak i u okulisty. Poniżej przedstawiamy instrukcję jego wykonania. Należy pamiętać, że wszelkie zakrzywienia i inne nieprawidłowości świadczą o zaburzeniach w plamce siatkówki i jeśli się pojawią, trzeba niezwłocznie udać się do specjalisty. Pamiętaj, że leczenie chorób żółtej plamki (żółta plamka leczenie) jest bardzo ważne, ponieważ nieleczona choroba może prowadzić do pogorszenia wzroku, a nawet ślepoty.

  1. Jeśli korzystasz z okularów do czytania, załóż je.
  2. Siatkę Amslera trzymaj w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, w odległości około 30 centymetrów od twarzy.
  3. Zakryj jedno oko i skoncentruj wzrok na centralnym punkcie testu.
  4. Zwróć uwagę, czy w obrębie siatki pojawiają się nieregularne kształty, na przykład faliste lub przerywane linie.
  5. Przetestuj drugie oko.

Czy trzeba specjalnie przygotować się do badania?

Do testu Amslera nie są konieczne specjalne przygotowania. Warto jednak pamiętać, że tego typu testy wychodzą lepiej, jeśli jesteśmy wyspani oraz wypoczęci, a także potrafimy odpowiednio się skupić. Jeśli będziemy wykonywać badanie u okulisty, dobrze jest zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań czy recepty okularowe w celu analizy postępu ewentualnej choroby.

Czym jest plamka żółta?

Plamka żółta to element siatkówki, położony dokładnie po drugiej stronie oka naprzeciwko źrenicy. Patrząc bezpośrednio na dany przedmiot, jego obraz pada właśnie na plamkę żółtą. Widzimy go ostro i wyraźnie, ponieważ w jej obszarze znajdują się komórki odpowiedzialne za ostre widzenie, tak zwane czopki.

Zwyrodnienie plamki żółtej to przewlekła i postępująca choroba pojawiająca się najczęściej u osób powyżej 50. roku życia. Przyczyną zaburzeń widzenia w przypadku zwyrodnienia plamki jest nieprawidłowa przemiana materii w komórkach nabłonka barwnikowego i fotoreceptorach, znajdujących się właśnie w plamce żółtej. Komórki te przestają funkcjonować i obumierają, co skutkuje pogorszeniem ostrości wzroku. Objawy zwyrodnienia plamki żółtej to:

  • zwiększona wrażliwość na światło,
  • problemy z czytaniem, wynikające z rozmazywania się obrazu w środku pola widzenia,
  • problemy z rozpoznawaniem rysów twarzy,
  • dostrzeganie wyłącznie konturów przedmiotów i kontrastowych barw,
  • widzenie prostych linii jako falistych lub zniekształconych.

Odpowiednia dieta ma znaczenie

Odpowiednie odżywianie ma znaczący wpływ na plamkę żółtą w oku i tym samym warto przestrzegać zasad prawidłowego żywienia w przypadku pojawienia się jej zwyrodnienia. Należy zwrócić więc szczególną uwagę na ograniczenie spożycia produktów bogatych w tłuszcz odzwierzęcy, a zdecydowanie zwiększyć ilość potraw bogatych w antyoksydanty.

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat leczenia chorób żółtej plamki (żółta plamka leczenie)? Zachęcamy do przeczytania naszych poprzednich artykułów.