Badanie dna oka – niezbędne informacje

Oftalmoskopia, czyli badanie dna oka to podstawowe badanie okulistyczne. Pozwala ono na dostarczenie informacji o stanie naszych oczu, ale wiele mówi także na temat funkcjonowania całego organizmu. Dlatego też, w dzisiejszym wpisie powiemy co diagnozuje badanie dna oka oraz opiszemy najważniejsze informacje z nim związane.

 Jak przebiega badanie?

Przed wykonaniem oftalmoskopii źrenicę rozszerza się kroplami, w których znajduję się Tropicamid. Przez kilka godzin po aplikacji takich kropli ograniczona jest widoczność, szczególnie z bliska. Dlatego też, warto na zabieg zabrać osobę towarzyszącą. Jeśli chorujemy na jaskrę lub w naszej rodzinie odnotowano przypadki tej choroby, należy bezwzględne poinformować o tym specjalistę. W takiej sytuacji bowiem nie podaje się kropli – mogłyby one powodować niebezpieczny wzrost ciśnienia śródgałkowego.

Wiele osób pewnie zastanawia się, czy po badaniu oka można prowadzić samochód? Odpowiedź brzmi nie – właśnie z powodu ograniczonej widoczności.

Przed wykonaniem badania specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad. Pyta między innymi o wiek, przebyte choroby czy przyjmowane leki.

Badanie dna oka wykonywane jest najczęściej za pomocą soczewki Volka przy lampie szczelinowej. Pozwala to na bardzo dokładne badanie – światło dociera do siatkówki, nerwu wzrokowego, plamki żółtej oraz drobnych naczyń krwionośnych

Co diagnozuje badanie dna oka?

Oftalmoskopia pozwala na wykrycie różnorodnych zmian, które pomóc mogą w zdiagnozowaniu chorób oczu takich jak choroby siatkówki i nerwu wzrokowego czy jaskra

Oprócz wyżej wymienionych dolegliwości, badanie dna oka pozwala również na diagnozę chorób z zakresu innych dziedzin, na przykład:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżyca,
  • cukrzyca,
  • białaczka,
  • nadciśnienie wewnątrzczaszkowe.

Jeśli chodzi o częstotliwość wykonywania badania, zaleca się, aby wykonywać je raz na trzy lata przed osiągnięciem 40 roku życia. Osoby pomiędzy 40 a 50 rokiem życia powinny wykonywać je raz na dwa lata, a po 50 roku życia – raz w roku.

Badanie dna oka u dziecka – czy jest potrzebne?

Zabieg ten zalecany jest wszystkim wcześniakom, w pierwszym miesiącu życia. Badanie pozwala na wczesne wykrycie retinopatii wcześniaczej i jej skuteczne leczenie.

Oftalmoskopię wykonuje się również u dzieci z zezem oraz tych, u których w rodzinie występował siatkówczak lub inne schorzenie narządu wzroku.

Warto również dowiedzieć się, czy badanie dna oka w ciąży jest bezpieczne. Odpowiadamy więc – tak, nie ma się o co martwić. Co więcej, kobiety w ciąży często kierowane są na badanie dna oka, ponieważ występowanie zaawansowanych zmian może powodować odwarstwienie siatkówki w trakcie porodu siłami natury.

Regularne poddawanie się badaniu dna oka jest bardzo istotne, ponieważ pozwala na wykrycie wielu chorób. Warto więc o tym pamiętać, aby odpowiednio wcześnie wdrożyć ewentualne leczenie.