Czym jest badanie dna oka?

Oftalmoskopia, czyli badanie dna oka to podstawowe badanie okulistyczne. Pozwala ono nie tylko na dostarczenie informacji o stanie oczu, lecz także wiele mówi na temat funkcjonowania całego organizmu. Regularne wizyty u okulisty pozwalają zadbać o narządy wzroku zwłaszcza przy pierwszych objawach pogorszenia widzenia. Jak wygląda analiza dna oka i jak się do niej przygotować?

Jak przebiega badanie?

Przed wykonaniem oftalmoskopii źrenicę rozszerza się kroplami Tropicamid, które zawierają preparat z atropiną. Przez kilka godzin po aplikacji takich kropli ograniczone jest widzenie, szczególnie z bliska, dlatego warto na zabieg zabrać osobę towarzyszącą. Warto pamiętać, że zarówno pacjenci, którzy cierpią na jaskrę, jak i ci, w których rodzinie odnotowano przypadki tej choroby, powinni bezwzględnie poinformować o tym specjalistę. W takiej sytuacji bowiem nie podaje się kropli – mogłyby one powodować niebezpieczny wzrost ciśnienia śródgałkowego.

Wiele osób pewnie zastanawia się, czy po badaniu oka można prowadzić samochód? Odpowiedź brzmi nie – właśnie z powodu ograniczonego widzenia. Przed wykonaniem badania specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, podczas którego pyta między innymi o wiek, przebyte choroby czy przyjmowane leki.

Badanie dna oka wykonywane jest najczęściej za pomocą soczewki Volka przy lampie szczelinowej, co umożliwia bardzo dokładną ocenę głębokich warstw gałki ocznej. Światło dociera bowiem do siatkówki, nerwu wzrokowego, plamki żółtej oraz drobnych naczyń krwionośnych.

Co diagnozuje badanie dna oka?

Oftalmoskopia pozwala na wykrycie różnorodnych zmian, które pomóc mogą w zdiagnozowaniu schorzeń oczu, takich jak choroby siatkówki i nerwu wzrokowego czy jaskra.

Oprócz wyżej wymienionych dolegliwości, badanie dna oka pozwala również na diagnozę chorób z zakresu innych dziedzin, na przykład:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżyca,
  • cukrzyca,
  • białaczka,
  • nadciśnienie wewnątrzczaszkowe.

Jeśli chodzi o częstotliwość wykonywania badania, zaleca się, aby wykonywać je raz na trzy lata przed osiągnięciem 40 roku życia. Osoby pomiędzy 40 a 50 rokiem życia powinny wykonywać je raz na dwa lata, a po 50 roku życia – raz w roku.

Zabieg ten zalecany jest wszystkim wcześniakom, w pierwszym miesiącu życia. Badanie pozwala na wczesne wykrycie retinopatii wcześniaczej i jej skuteczne leczenie.

Oftalmoskopię wykonuje się również u dzieci z zezem oraz tych, u których w rodzinie występował siatkówczak lub inne schorzenie narządu wzroku.

Badanie dna oka u kobiet w ciąży

Czy kobiety w ciąży powinny decydować się na takie badanie? Nie ma żadnych przeciwwskazań, jakie mogą negatywnie wpłynąć na płód. Jest ono wręcz zalecane, ponieważ występowanie zaawansowanych zmian może powodować odwarstwienie siatkówki w trakcie porodu siłami natury. Analiza przeprowadzana jest w ten sam sposób, jak u innych osób i jest ona w pełni bezpieczna.

Warto pamiętać, że regularne wizyty u okulisty są wskazane w każdym wieku. Badanie dna oka umożliwia nie tylko wykrycie poważnych zmian w obrębie narządów wzroku, lecz także pozwala na wczesne zdiagnozowanie niektórych bardzo poważnych schorzeń, które mogą stanowić zagrożenie życia.