Badanie OCT

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka, wykorzystywana jest między innymi w diagnostyce chorób siatkówki. Jest to badanie nieinwazyjne i w pełni bezpieczne. Nasze centrum medyczne posiada najnowocześniejszy sprzęt zarówno w placówce w Gliwicach, jak i Rybniku. Procedura zalecana jest w przypadku leczenia zwyrodnień plamki żółtej. Stanowi także podstawę w prawidłowej diagnostyce jaskry.

Jak przebiega badanie?

Kluczową rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie do badania. Przed rozpoczęciem procedury może być konieczne zaaplikowanie Pacjentowi specjalnych kropli do oczu, które poszerzają źrenicę (preparat powoduje czasowe pogorszenie widzenia i światłowstręt). Następny krok to analiza stanu narządu wzroku przy użyciu aparatu. Procedura zajmuje około kilku do kilkunastu minut i można ją wykonać u osób w każdym wieku, także u kobiet w ciąży.

Regularne wizyty u okulisty oraz przeprowadzanie badania OCT pozwala wykryć wiele nieprawidłowości już na początkowym etapie, co znacznie ułatwia leczenia. W naszym centrum okulistycznym korzystamy z najnowocześniejszych urządzeń posiadających wszystkie certyfikaty zgodności ze standardami bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy zapewnić Pacjentom najwyższy stopień ochrony.

Jakie schorzenia wykrywa tomografia dna oka?

Badanie OCT to przede wszystkim jedna z najskuteczniejszych metod wykrywania niezwykle groźnej choroby, jaką jest jaskra. Za pomocą tomografii dna oka można też wykryć wczesne zmiany powstałe w wyniku cukrzycy czy nawet nowotworów. Dzięki temu udaje się szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. W naszym centrum badanie przeprowadza wykwalifikowany personel z dużym doświadczeniem. Zachęcamy do regularnych badań Pacjentów z całego Śląska. Jednocześnie zaznaczamy, że zaraz po badaniu nie powinno się prowadzić samochodu.