Soczewki kontaktowe a uprawianie sportu

Wada wzroku nie musi ograniczać Twojej aktywności fizycznej!

Dla osób kochających ruch znakomitym wyborem będą soczewki kontaktowe. Zapewniają one ostre widzenie i swobodę ruchów, co jest bardzo istotne przy uprawianiu sportów.

Większy komfort i swoboda

Szkła kontaktowe mają sporo zalet, które na pewno okażą się znaczące dla sportowców. Przede wszystkim korygują wadę wzroku, a także poprawiają widzenie peryferyjne– jest to ważne w przypadku sportów wymagających szczególnego skupienia i koncentracji, jak piłka nożna. Soczewki kontaktowe nie parują, nie osadzają się na nich krople deszczu, więc doskonale sprawdzą się w wielu różnych warunkach środowiskowych. W przypadku sportów zimowych umożliwiają bezproblemowe nałożenie gogli czy kasku. Co więcej, właściwie dobrane soczewki nie przesuwają się, co jest szczególnie istotne w przypadku sportów kontaktowych takich jak koszykówka.

Bezpieczeństwo

Soczewki kontaktowe są niewątpliwie metodą korekcji wzroku, która w mniejszym stopniu niż okulary może doprowadzić do kontuzji. Po pierwsze, soczewki nie spadną nam w czasie ruchu. Silne uderzenie w ramkę okularową natomiast może spowodować, iż pęknie, co stwarza ryzyko uszkodzeń oka lub twarzy.

Po drugie, korzystanie z soczewek kontaktowych umożliwia jednoczesne używanie ogólnie dostępnych na rynku kasków, gogli oraz okularów przeciwsłonecznych. Brak parowania i refleksów poprawia widzenie w trakcie zajęć sportowych oraz pozwala uchronić się przed kontuzjami.

Soczewki jednodniowe – najlepszy wybór dla sportowców

Każdy rodzaj soczewki zapewnia duży komfort i swobodę, jednak do uprawiania sportów najlepiej sprawdzą się te jednodniowe. Soczewki miesięczne wymagają utrzymania wysokiej czystości oraz stosowania specjalistycznych płynów. Dlatego lepiej zdecydować się na takie, które można wyrzucić od razu po użyciu. Jednodniowe szkła kontaktowe dobrze sprawdzą się również w przypadku wyjazdów np. na piesze górskie wycieczki, gdzie trudniej o odpowiednią higienę i prawidłowe przechowywanie. Nie musimy wtedy pamiętać o zabraniu ze sobą specjalnego płynu oraz pojemniczka na soczewki. Ten rodzaj szkieł jest bezproblemowy, można je zdjąć i wyrzucić po zakończonej aktywności. Nie trzeba martwić się czyszczeniem oraz przechowywaniem jak w przypadku soczewek wielorazowego użytku.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

W kwestiach zdrowia nie warto ryzykować, więc najlepiej udać się do specjalisty po poradę. Nie inaczej powinno być podczas dobierania soczewek kontaktowych. W tym przypadku można udać się po pomoc do poradni okulistycznej, w której lekarz wybierze soczewki, po wcześniejszym umówieniu się na konsultację okulistyczną. Poradnia okulistyczna w Rybniku Pryzmat to świetny wybór, dobierzemy Twoje soczewki z jak największą starannością.

Wada wzroku nie musi przeszkadzać w żadnej aktywności! Optymalne i naturalne widzenie nie tylko wpływa na prawidłową pracę oka, ale również może poprawić wyniki sportowe. Ponadto, jak wskazują badania Walline JJ, soczewki kontaktowe poprawiają u dzieci i młodzieży nie tylko komfort, ale też akceptację społeczną oraz samoocenę.