Dlaczego Polacy mają coraz gorszy wzrok i jak temu zaradzić?

Dbanie o narząd wzroku powinno stać się nawykiem każdego człowieka już od wczesnych lat dzieciństwa. Regularne badania okulistyczne pozwalają mieć pod kontrolą ostrość i zasięg widzenia. Dzięki nim możliwe jest wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, co pozwoli uchronić pacjenta przed znacznie poważniejszymi schorzeniami. Jak często powinno się badać wzrok — radzi doświadczony okulista z Rybnika.

Kiedy należy udać się do okulisty?

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z ostrością widzenia, czy też wystąpienia innych dolegliwości, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Bagatelizowanie objawów w postaci nieostrego widzenia, bolesności, szczypania, łzawienia, pieczenia oczu czy światłowstrętu może przyczynić się do zintensyfikowania problemów ze wzrokiem. Z wizytą u okulisty nie należy zwlekać również w przypadku częstego mrugania, chronicznych zapaleń spojówek/powiek i bólów głowy.

Okulista z Rybnika przestrzega przed chorobami oczu, które przebiegają przez dłuższy czas bez wyraźnych objawów. Dzięki kontrolnym badaniom okulistycznym możliwe jest wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości narządu wzroku. W przypadku zdiagnozowania choroby już w początkowym stadium, zazwyczaj wystarczająco skuteczne okazują się mało inwazyjne metody leczenia, które pozwalają na zahamowanie jej dalszego rozwoju.

Jeśli po wykonaniu podstawowego badania wzroku, specjalista zaobserwuje jakiekolwiek nieprawidłowości, może zlecić wykonanie dokładniejszych badań oka/oczu. Zaliczają się do nich m.in. optyczna koherentna tomografia siatkówki i nerwu wzrokowego (SS OCT lub SOCT) czy też badanie pola widzenia.

Jak często badać wzrok w przypadku osób dorosłych?

Osoby znajdujące się w przedziale wiekowym między 18. a 60. rokiem życia powinny wykonywać badania kontrolne wzroku raz na dwa lata. Mają one na celu wykrycie zmian i prewencję zdrowotną. W przypadku osób ze stwierdzoną wadą wzroku badania należy wykonywać raz na rok lub zgodnie z zaleceniem lekarza. Po 61. roku życia również należy wykonywać kontrolne badanie wzroku raz na dwanaście miesięcy. Częstotliwość ich wykonywania uzależniona jest od tego czy wada wzroku została zahamowana, czy też cały czas się pogłębia.

Częstotliwość badania wzroku u dzieci

W przypadku dzieci i młodzieży kontrolne badania wzroku powinny być przeprowadzane raz w ciągu dwóch lat lub zgodnie z zaleceniem specjalisty. Rutynowa kontrola okulistyczna u pediatry jest przeprowadzana podczas badania bilansowego, kiedy dziecko skończy rok, dwa i cztery lata. Kolejne badanie powinno mieć miejsce przed rozpoczęciem nauki w szkole, a następnie w III-IV klasie.

U starszych dzieci zaleca się wykonywanie pogłębionego badania oczu, zważywszy na przechodzenie dużych zmian fizycznych w okresie dojrzewania. Zaleca się również sprawdzenie kanalików łzowych i przezierności warstw oka. Kontrolne badania wzroku powinny być częstsze, jeśli w rodzinie występują niedomagania oczu i choroby ogólnoustrojowe mogące mieć wpływ na stan narządu wzroku.