Jak dbać o wzrok podczas pracy z komputerem?

Praca przy komputerze wydaje się być lekka i przyjemna, ale godziny spędzane przed monitorem mogą mieć negatywny wpływ na nasz wzrok. Bóle głowy, suchość oczu – to częste objawy osób pracujących przed komputerem. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym możemy chronić wzrok przed oddziaływaniem monitora, które opiszemy w dzisiejszym wpisie.

Rób przerwy w pracy

Zbyt długa koncentracja wpływa na napięcie mięśni oczu i twarzy, zaburzając akomodację. Dlatego też konieczne jest robienie przerw w pracy. Dzięki nim powinny odpoczywać nie tylko nasze oczy, ale także umysł. Co godzinę powinniśmy robić 5-minutową całkowitą przerwę w pracy.

Zadbaj o ergonomię stanowiska

Monitor komputera powinien być ustawiony bokiem do okna, żeby zapewnić dostęp do naturalnego światła. Optymalna odległość twarzy od ekranu wynosi 40-75 centymetrów. Jego środek powinien znajdować się 10-22 centymetrów poniżej oczu. Można to sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Siadając w wyprostowanej pozycji, pierwszy wiersz na monitorze powinien znajdować się nieco poniżej linii wzroku.

W dużych firmach klimatyzacja jest niemal standardem. To spory komfort dla naszego samopoczucia, za które jednak zapłacić mogą nasze oczy. Klimatyzacja znacznie wysusza powietrze w pomieszczeniu. Jeżeli nie mamy możliwości wietrzenia biura, zapewnijmy sobie nawilżacze powietrza. Warto również stosować sztuczne łzy, które wspomagają naturalną walkę z suchością oczu. Pijmy też dużo płynów – to zawsze pomaga w nawodnieniu i nawilżeniu błon śluzowych spojówek.

Oświetlenie ma znaczenie

Dla naszego wzroku bardzo ważne jest oświetlenie pomieszczenia, w którym pracujemy. Prawidłowo dobrane pomoże nam się skoncentrować na pracy i nie przemęczać oczu. Światło monitora w szczególny sposób wpływa na nasz wzrok. Kiedy pracujemy przy komputerze, musi się to odbywać przy włączonym świetle. Wtedy efekt kontrastu między bardzo jasnym światłem monitora a ciepłym oświetleniem będzie mniejszy.

Okulary antyrefleksyjne do komputera

Jeśli na co dzień nosimy okulary, do pracy warto zaopatrzyć się w specjalne szkła antyrefleksyjne. Takie okulary zaopatrzone są w powłokę, która niweluje odblaski oraz zwiększa kontrast i ostrość widzenia. Dzięki temu wpatrywanie się w monitor nie jest takim obciążeniem dla naszych oczu.

Ćwiczenia dla oczu

Co jakiś czas warto wykonywać ćwiczenia, które pomogą chronić nasze oczy. Co możemy zrobić? Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych ćwiczeń.

  • Masaż gałki ocznej – zamykamy oczy i masujemy gałkę oczną. Pod powiekami znajdują się gruczoły tłuszczowe, które ją nawilżają.
  • „Ósemki” – patrząc na ścianę znajdującą się około dwóch metrów od naszego wzroku „rysujmy” na niej oczami ósemki. Należy pamiętać, aby podczas tego ćwiczenia nie ruszać głową. Powtarzamy kilka razy w ciągu dnia.
  • Ćwiczenie na zmęczenie – zamknijmy oczy i przykryjmy je dłońmi. Starajmy się zrobić to tak, by nie docierało do nas światło. Trwajmy tak przez minutę, spokojnie oddychając. To świetne ćwiczenie dla oczu zmęczonych patrzeniem w ekran komputera.

Witaminy mają znaczenie

Jakość naszego wzroku nie zależy jedynie od dobrego przygotowania stanowiska pracy. Równie ważna jest też odpowiednia dieta. W dbaniu o nasze oczy z pewnością pomoże spożywanie następujących witamin:

  • witamina A – jest silnie działającym przeciwutleniaczem; neutralizuje również wolne rodniki, które odpowiedzialne są między innymi za pogarszanie się wzroku,
  • witamina C – dzięki niej wzmacniane są naczynia krwionośne w obrębie narządu wzroku; ponadto, chroni go przed wylewami oraz krwotokami
  • witamina E – jest silnym przeciwutleniaczem; korzystnie wpływa na szczelność błon komórkowych

Regularne badanie wzroku to podstawa, dlatego okulista Rybnik to miejsce, do którego powinniśmy zaglądać przynajmniej raz w roku.