Soczewki ortokorekcyjne

Współczesna okulistyka stale poszukuje nowych metod, które w skuteczny i komfortowy dla pacjenta sposób pozwoliłyby na korekcję wad wzroku. Jeden z bardziej innowacyjnych sposobów, który pozwala to osiągnąć bazuje na wykorzystaniu soczewek ortokorekcyjnych.

Ortokorekcja to skuteczna i niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności oraz astygmatyzmu. Jest ona nieinwazyjna, a przede wszystkim niezwykle komfortowa dla pacjenta. Polega bowiem na tym, że korekcja wad wzroku przebiega w nocy. Na czas snu zakłada się specjalne soczewki ortokorekcyjne – są to twarde soczewki najnowszej generacji, które charakteryzują się gazoprzepuszczalnością, dzięki czemu zapewniają dostęp substancji odżywczych do powierzchni rogówki.

Jak działają soczewki ortokorekcyjne?

Stabilnokształtne soczewki ortokorekcyjne zakłada się na noc i zdejmuje rano. W czasie snu pacjenta, soczewka delikatnie uciska rogówkę, zmieniając tym samym jej krzywiznę. Oddziaływuje ona na centralną część rogówki delikatnie ją spłaszczając, co sprawia, że zmienia się jej optyka. A to z kolei powoduje, że widziany obraz zostaje zogniskowany na siatkówce. Początkowo odkształcenie utrzymuje się przez kilka godzin, a pacjent może widzieć wyraźnie przez część dnia. Stopniowo czas odkształcenia się wydłuża, dzięki czemu ostre widzenie utrzymuje się przez cały dzień. Po kilku tygodniach noszenia soczewek ortokorekcyjnych wystarczy stosować je co drugą noc.

U kogo stosujemy metodę ortokorekcji?

Metodę polegającą na zastosowaniu soczewek ortokorekcyjnych stosujemy w naszych placówkach w Gliwicach oraz w Rybniku. Może być ona stosowana przy wadzie nieprzekraczającej -5,5 dioptrii oraz astygmatyzmie nie wyższym niż -1,5 dioptrii. Ortokorekcja stosowana jest przede wszystkim u osób, które z różnych przyczyn nie mogą poddać się laserowej korekcji wzroku.

Soczewki ortokorekcyjne można stosować u dzieci i młodzieży, a także u osób dorosłych. Szczególnie zalecamy stosowanie ortokorekcji u najmłodszych. To właśnie w okresie dojrzewania, wady refrakcji postępują najszybciej. Aby je zahamować, należy podjąć wszelkie kroki, oczywiście poprzedzone dokładnymi badaniami pozwalającymi na postawienie prawidłowej diagnozy.

Jak przebiega leczenie?

Cała procedura ortokorekcji rozpoczyna się od wizyty u okulisty, która pozwoli zakwalifikować Pacjenta do leczenia. W trakcie badań przeprowadzamy dokładne pomiary, które stanowią podstawę do wykonania specjalnych soczewek ortokorekcyjnych idealnie dobranych do konkretnej wady. Pacjent, u którego zostaną zastosowane soczewki, powinien zgłaszać się na regularne wizyty kontrolne w celu oceny stanu zdrowia. Warto także wiedzieć, że soczewki ortokorekcyjne należy wymienić po roku.

Zalety zastosowania soczewek ortokorekcyjnych

Ortokorekcja to metoda mająca wiele zalet. Przede wszystkim jest mało inwazyjna, a także pozwala na znaczną poprawę ostrości widzenia. Hamuje postęp krótkowzroczności, dzięki czemu Pacjenci mogą cieszyć się poprawą komfortu życia. Nie ma przy tym żadnych ograniczeń wiekowych do jej zastosowania. Oprócz tego jest w pełni odwracalna, a także bardzo komfortowa, ponieważ nie wymaga stosowania w dzień soczewek ani okularów.