Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?
Dodano: 2021-09-27Wiele osób zastanawia się nad laserową korekcją wady wzroku. W związku z tym, że jest to procedura medyczna, musi być wykonywana przez specjalistów w sterylnym pomieszczeniu przy użyciu certyfikowanych narzędzi. Zabiegi tego typu pozwalają skutecznie pozbyć się krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu. Czy takie operacje są bezpieczne?
Jak działa wykorzystywana w okulistyce laseroterapia?
Laser w medycynie wykorzystywany jest już od lat 80. XX wieku. Nie jest to zatem nowoczesna technologia, która pojawiła się kilka lat temu. Przez wiele lat wykonywano laserową korekcję wzroku, która zapewnia około 95% skuteczności. Laseroterapia pozwala na wyleczenie wielu schorzeń, np. obrzęku plamki żółtej, jaskry czy zaćmy. Zabiegi tego typu przeprowadzane są przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Zanim urządzenia te zostaną dopuszczone do użytku w medycynie, muszą przejść szereg testów, które potwierdzą ich skuteczność i bezpieczeństwo.
Podczas laseroterapii wykorzystywana jest niezwykle precyzyjna wiązka światła. To właśnie to cienkie pasmo działa na uszkodzoną tkankę. Istotne jest, że laser w żaden sposób nie narusza żadnych innych elementów. Dzięki temu można wyleczyć konkretne choroby bez obawy, że po zabiegu pojawią się nieprzewidziane skutki uboczne.
Bezpieczeństwo pacjentów podczas zabiegów
Laserowa korekcja wzroku wad wzroku musi być przeprowadzona przez specjalistów po uprzednim wykonaniu dokładnych badań. Lekarz powinien ocenić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykorzystanie tej technologii. W tym celu okuliści podczas wizyty przeprowadzają wywiad lekarski, by sprawdzić, czy pacjenci nie cierpią na jakieś choroby (cukrzyca, padaczka, niedoczynność lub nadczynność tarczycy). Pacjentki muszą poinformować lekarza, że są w ciąży bądź karmią piersią.
Dokładny wywiad oraz badania dna oka czy siatkówki pozwalają ustalić, czy zabieg może się odbyć. Takie działanie ma na celu zapewnić pacjentom maksymalny stopień bezpieczeństwa. Sama procedura nie jest długa i nie wymaga wielotygodniowej rekonwalescencji.