Jak dbać o oczy zimą?

Zimą nasze oczy są szczególnie narażone na przesuszenie – na dworze wystawione są na mroźne i ostre powietrze, a w pomieszczeniach na suche oraz ogrzewane. Ta zmiana temperatur i długie godziny spędzone przy sztucznym świetle powodują, że oczy szybciej przesuszają się, a także męczą.

W jaki sposób możemy zniwelować szkodliwe skutki zmian temperatur i oświetlenia? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak możesz dbać o oczy zimą.

Pamiętaj o nawilżaniu oczu!

Najistotniejszą kwestią w okresie zimowym jest nawilżanie oczu. To właśnie przez te kilka mroźnych miesięcy jesteśmy najbardziej narażeni na przesuszenie oczu, ich podrażnienie czy zaczerwienienie. Wyżej wymienione zagrożenia są efektem częstych zmian temperatur, na które jesteśmy narażeni zimą. Na dworze jest suche i ostre powietrze, a w pracy, domu lub w środku transportu mamy ogrzewanie, które wysusza nam powietrze. W obu sytuacjach suche powietrze źle oddziałuje na nasze oczy. Dodatkowo większość czasu spędzamy przy sztucznym oświetleniu, a słońce, które odbija się od śniegu, też szkodliwie działa na nasz wzrok.

Aby ochronić się przed przesuszeniem, podrażnieniem czy zaczerwienieniem oczu, warto sięgnąć po odpowiednie krople do oczu. W tym celu najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Okulista z Gliwic czy innego polskiego miasta po zbadaniu kondycji Twojego wzroku, będzie wiedział, które krople będą najlepsze dla Ciebie i rzeczywiście Ci pomogą.

Warto też wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Wystarczy szeroko otworzyć okno na kilka minut – w ten sposób straty ciepła będą mniejsze. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w nawilżacz powietrza.

Okulary przeciwsłoneczne zimą? Warto je nosić!

O tym, że należy nosić okulary przeciwsłoneczne latem, wszyscy doskonale wiedzą. Jednak  niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że warto nosić je również zimą. Dlaczego? W tym okresie jesteśmy narażeni nie tylko na zwykłe promieniowanie słońca, ale też na te odbite od śniegu. W sumie nasze oczy są 2 razy bardziej narażone na działanie słońca, dlatego tak istotne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Pamiętaj, by zakładać jedynie te okulary, które posiadają filtr chroniący przed promieniowaniem.

O czym pamiętać w pracy?

Jeśli pracujesz przy komputerze, pamiętaj o robieniu przerw – na godzinę powinieneś robić pięciominutowy odpoczynek. Unikaj też czytania przy sztucznym świetle, wtedy oczy szybciej się meczą.

Ważna jest także odpowiednia dieta, staraj się jeść ryby i warzywa oraz owoce bogate w luteinę. Dostarczając oczom potrzebne mu składniki odżywcze, lepiej dbasz o kondycję swojego wzroku.