Jakie są rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych i czym się różnią?

Skuteczne sposoby leczenia wzroku pozwalają przywrócić pacjentom pełen komfort w codziennym funkcjonowaniu. W większości przypadków nie ma problemu, aby je zastosować, ponieważ nowoczesna okulistyka dysponuje tak wieloma metodami leczniczymi, że na ogół bez przeszkód można je dostosować do indywidualnych potrzeb chorego. Jedną z takich metod jest wykorzystanie soczewek wewnątrzgałkowych. Z naszego wpisu dowiesz się, jakie są ich rodzaje i czym się od siebie różnią.

Do czego służą soczewki wewnątrzgałkowe?

Soczewki wewnątrzgałkowe stosowane są w leczeniu zaćmy. W wyniku tego schorzenia dochodzi do zmętnienia naturalnej soczewki oka, a to z kolei skutkuje nieostrym widzeniem, dwojeniem obrazów, zamgleniem czy nieprawidłowym widzeniem barw. Co gorsza, nieleczona choroba, może doprowadzić do utraty wzroku. W związku z tym istotna jest wczesna diagnostyka, która umożliwi dalsze leczenie. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy, podczas której usuwa się zmętniałą własną soczewkę i wszczepia sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Nowoczesne soczewki tego typu pozwalają nie tylko wyleczyć kataraktę, ale mogą także skorygować istniejące wady wzroku. 

Podstawowy podział soczewek wewnątrzgałkowych różnicuje je na:

  • soczewki jednoogniskowe – są to standardowe soczewki, które mogą być przystosowane do poprawy widzenia bliży lub dali,
  • soczewki wieloogniskowe / o zwiększonej głębi ostrości – mają dwa/trzy ogniska lub zwiększoną głębie ostrości, dzięki czemu pozwalają widzieć ostro na więcej niż jednym dystansie. W zależności od rodzaju dają poprawę widzenia do dali, bliży i odległości pośredniej.
  • soczewki toryczne – przeznaczone są dla pacjentów, u których oprócz zaćmy i wad wzroku występuje także astygmatyzm, który może być skorygowany taką soczewką.

Oprócz tego soczewki wewnątrzgałkowe dzielą się także ze względu na posiadane filtry:

  • soczewki białe – posiadają jedynie filtr UV,
  • soczewki żółte – wyposażone zarówno w filtr UV, jak i filtr światła niebieskiego.

Soczewki wewnątrzgałkowe metoda leczenia nie tylko zaćmy, ale i także korygowania towarzyszących jej wad wzroku.