Na czym polega okuloplastyka?

Dobry wzrok ma ogromne znaczenie zarówno w kontekście zdrowia, jak i komfortu Pacjenta. Właśnie dlatego regularne wizyty u okulisty są tak ważne. Warto jednak pamiętać, że do problemów z oczami zaliczamy nie tylko te, które wymagają korekcji przy pomocy okularów czy soczewek. Często schorzenia okulistyczne kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się zabiegami okuloplastyki. Na czym polegają, kiedy są wymagane w i czym mogą pomóc?

Czym jest okuloplastyka i kiedy takie zabiegi są konieczne? 

Na początek warto wyjaśnić pokrótce, czym właściwie jest okuloplastyka i kiedy można z niej skorzystać. Najprościej mówiąc, są to różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne przeprowadzane w obrębie powiek. Wykonywanie takich operacji jest niezwykle istotne, ponieważ powieka jest odpowiedzialna za pełnienie funkcji ochronnych dla oka. Co ważne, w zależności od potrzeb zabiegi okuloplastyczne mogą być przeprowadzane nie tylko ze względów leczniczych, ale również estetycznych.

Najczęściej zabieg te są potrzebne z powodu naturalnie występujących procesów starzenia. Na ich skutek dochodzi do pogorszenia elastyczności elementów aparatu ochronnego oka, co może niekorzystnie wpływać na powierzchnię oka, w tym szczególności na rogówkę. Dodatkowo może przekładać się to na ograniczenie pola widzenia. Do naszej kliniki okulistycznej Pryzmat zgłaszają się zarówno osoby, które odczuwają dolegliwości związane z powierzchnią oka na skutek tych zmian, jak i te, które skarżą się wyłącznie kwestie estetyczne.

Jakie zabiegi zaliczamy do okuloplastyki? 

Najpopularniejszym zabiegiem, jeśli chodzi o okuloplastykę, jest wspomniana wcześniej plastyka powiek. Zabieg jest inaczej nazywany blefaroplastyką, a nasi specjaliści wykonują go u osób, które skarżą się na opadające powieki. Zabieg w zależności od potrzeb może być przeprowadzany zarówno na górnej, jak i dolnej powiece. Podczas operacji usuwany jest zbędny fragment skóry oraz czasem tłuszcz. Innym częstym wskazaniem do zabiegu okuloplastycznego są kępki żółte, które mogą być usunięte głównie ze względów kosmetycznych. W tym przypadku możemy zastosować kilka metod ich usunięcia: krioterapię, zabieg chirurgicznym, czy usunięcie laserowe. Na koniec warto wspomnieć o nieco mniej zaawansowanym problemie, a mianowicie o wrastających rzęsach, które mogą doprowadzać do ciężkich stanów zapalnych rogówki. Do usunięcia wrastających rzęs prócz konwencjonalnych metod używamy również lasera.