Najczęstsze zwyrodnienia plamki żółtej

Wśród poważnych schorzeń oczu, jedno z czołowych miejsc zajmuje zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Ma ono wpływ na istotne pogorszenie widzenia, a tym samym przekłada się także na duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Z naszego tekstu dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej.

Plamka żółta – co to takiego?

Siatkówka jest jedną z najważniejszych części oka, zaś jej najistotniejszym elementem jest znajdująca się w centralnej części plamka żółta. Kiedy patrzymy na dany przedmiot, jego obraz pada właśnie na plamkę żółtą. W tym obszarze znajdują się komórki odpowiedzialne za kolorowe i wyraźne widzenie, tak zwane czopki. Nietrudno się więc domyślić, że dotykające ją schorzenia mają niebagatelny wpływ na wzrok.

Do najczęściej występujących zaburzeń tego elementu oka należą zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Jest to przewlekła i postępująca choroba pojawiająca się najczęściej u osób powyżej 50. roku życia, głównie kobiet. Niestety, do tej pory nie są znane dokładne przyczyny jej powstawania. Specjaliści twierdzą, że główną przyczyną tego schorzenia jest wiek. Może mieć ono również podłoże genetyczne, a czynniki środowiskowe jak papierosy czy nadciśnienie tętnicze również odgrywają tutaj rolę. W przebiegu choroby dochodzi do zaburzonej przemiany materii w komórkach nabłonka barwnikowego i fotoreceptorach, znajdujących się w plamce żółtej. Komórki te przestają funkcjonować i obumierają, co skutkuje pogorszeniem ostrości wzroku. 

Jakie są objawy zwyrodnienia plamki żółtej?

Do najpowszechniejszych objawów zwyrodnienia plamki żółtej należą:

  • zwiększona wrażliwość na światło,
  • problemy z czytaniem, wynikające ze zniekształcenia się obrazu w centralnym polu widzenia,
  • problemy z rozpoznawaniem rysów twarzy,
  • dostrzeganie wyłącznie konturów przedmiotów i kontrastowych barw,
  • widzenie prostych linii jako falistych lub zniekształconych.

Aby w porę zapobiec następstwom zwyrodnienia plamki żółtej, warto regularnie korzystać z konsultacji okulistycznych. W naszych placówkach zajmujemy się kompleksowym leczeniem zwyrodnień siatkówki. Obecnie najnowocześniejszą i powszechnie przyjętą metodą leczenia wysiękowej postaci zwyrodnień siatkówki związanej z wiekiem są iniekcje doszklistkowe.