Jakie zastosowanie w okulistyce ma laser mikropulsowy?

Rozwój technologiczny sprawił, że można wyleczyć wiele schorzeń narządu wzroku, które wcześniej wydawały się nieuleczalne. Dużym krokiem w medycynie okazało się wykorzystanie lasera. Mikropulsowa wiązka światła pozwala między innymi na zabiegi na tak delikatnej części oka, jaką jest siatkówka. Dlaczego terapia laserowa sprawdza się w wielu schorzeniach i kiedy się ją wykorzystuje?

Czym jest terapia laserowa w okulistyce?

Laseroterapia stosowana jest między innymi do korekcji wad wzroku. Już od wielu lat pacjenci z poważnymi schorzeniami siatkówki również mogą liczyć na skuteczne operacje właśnie przy użyciu wiązki światła. Dlaczego lekarze doceniają tę nowoczesną technologię? Laser jest niezwykle precyzyjny. Okuliści mogą przeprowadzać zabiegi na bardzo delikatnych obszarach oka bez obawy, że uszkodzone zostaną inne części. Dodatkowo wiązka światła zapewnia najwyższy stopień sterylności, co wpływa na znaczne skrócenie okresu rekonwalescencji. Wysoka skuteczność operacji laserowych prowadzi do wyleczenia wielu schorzeń, które jeszcze kilkanaście lat temu groziły kompletną utratą wzroku.

Czym jest laser mikropulsowy?

Istotną rolę odgrywa rodzaj wykorzystywanej wiązki światła. Powszechnie stosowany typ to laser mikropulsowy wykorzystujący w terapii żółtą wiązkę światła o długości fal 577 nm. W trakcie operacji wykonywane są krótkie impulsy z przerwami, w czasie których następuje znacznie schłodzenie w obszarze poddawanym terapii. W ten sposób można skutecznie wyleczyć wiele poważnych schodzeń, a jednym z nich jest obrzęk plami żółtej. Postępująca choroba może sprawić, że wzrok stopniowo się pogarsza, aż do praktycznego zaniku prawidłowego widzenia.

Czy zabieg z zastosowaniem lasera mikropulsowego jest niebezpieczny?

Obecna technologia wyróżnia się najwyższym stopniem bezpieczeństwa, głównie dlatego, że nie powoduje żadnych oparzeń w miejscu działania wiązki światła. Właśnie dzięki temu laseroterapia, w tym także metoda mikropulsowa, może być stosowana przy leczeniu schorzeń tak delikatnego organu, jakim jest siatkówka. Dla pacjentów duże znaczenia ma także szybkość przeprowadzenia zabiegu. Nie trzeba poświęcać wielu godzina na przygotowania. Już w dniu terapii pacjenci mogą wrócić do domu (oczywiście z zabezpieczonym opatrunkiem okiem). Przed samą terapią lekarze przeprowadzają badanie tomograficzne siatkówki (OCT).