Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą, z którą zmaga się wielu coraz więcej Polaków. Co to jest za choroba i jak wygląda jej leczenie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule, dlatego koniecznie go przeczytaj.

Co to jest AMD?

AMD – jest to druga i chętnie używana nazwa określająca zwyrodnienie plamki żółtej. A czym jest sama wada wzroku? Jest to postępująca choroba zwyrodnieniowa centralnej części siatkówki oka. Sama siatkówka jest odpowiedzialna na ostre widzenie, a także za rozróżnianie kolorów. Z AMD borykają się głównie białe kobiety, które ukończyły 50-ty rok życia. Do tej pory nie są znane jednak przyczyny powstawania tej choroby. Okuliści sugerują, że ma ona podłoże genetyczne, jednak nie jest to do końca sprawdzona informacja. Na pewno większe szanse na zachorowanie na zwyrodnienie plamki żółtej mają osoby, które palą papierosy, chorują na nadciśnienie tętnicze, czy są po zawale serca lub udarze mózgu. Na obecną chwilę szacuje się, że na AMD choruje już ponad 1,5 mln Polaków.

Żółta plamka leczenie

Nie ma jednego, skutecznego sposobu na wyleczenie tej choroby. Specjaliści podkreślają, że podczas terapii warto zastosować dietę bogatą w tzw. przeciwutleniacze, a poza tym regularnie wykonywać badania wzroku. Samo AMD dzieli się na kilka typów, dlatego też leczenie plamki żółtej przy każdym rodzaju wygląda trochę inaczej. Suche AMD leczy się najczęściej przy użyciu medykamentów poprawiających ukrwienie oraz obniżających poziom cholesterolu. Z kolei przy postaci wysiękowej najważniejsze jest zniszczenie nieprawidłowych naczyń krwionośnych za pomocą światła lasera. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy są one położone w centrum plamki żółtej. Wracając jeszcze to tematu środków farmakologicznych, to okuliści przy zwyrodnieniu plamki żółtej zapisują dwa leki ziołowe, które zatrzymują postęp choroby. Są to: miłorząb japoński oraz wyciąg z czarnej borówki.

Nowoczesne metody, które są coraz chętniej stosowane

Od kilku lat jest dostępna tzw. metoda fotodynamiczna. Polega ona na wprowadzeniu do krwiobiegu odpowiednika barwnika, który jest wychwytywany przez patologiczne naczynia w oku. Potem są one niszczone za pomocą lasera. Z kolei za najbardziej nowoczesną metodę leczenia AMD uważa się przeszczep komórek macierzystych ze szpiku kostnego pacjenta. Oczywiście, zanim zostaną one ponownie wszczepione, szpik jest odpowiednio przygotowany w laboratorium, w którym przeprowadza się pomiary ilości i jakości owych komórek. Kiedy się je ponownie wstrzyknie, to bardzo często przekształcają się one w różne rodzaje komórek, które potrafią zregenerować uszkodzone tkanki oka.

CategoryStrefa pacjenta

2016 © Copyright - PRYZMAT by TESTIMO Marketing Internetowy