Nasz sprzęt

pryzmat_sprzet_262x180_iridex

Laser IRIDEX OcuLight IQ o długości fali 577nm

Laser IRIDEX OcuLight IQ o długości fali 577nm w komplecie z lampą szczelinową z pięcioma przybliżeniami: 5x, 8x, 12x, 20x i 32x oraz podręcznym panelem z kolorowym, ciekłokrystalicznym wyświetlaczem.
Od początku 2016 roku realizujemy autorski program „KODILESS 2016”. Jest to przełomowa diagnostyka chorób oczu i leczenie schorzeń siatkówki. W tym celu zakupiliśmy światowej klasy sprzęt. Między innymi Laser żółty 577nm z funkcją mikropulsów. Pomysłodawcami programu KODILESS 2016 są doświadczeni lekarze: dr n. med. Sławomir Bolek i dr n. med. Marek Rzendkowski, którzy od lat wykonują operacje siatkówki, ciała szklistego i zaćmy. Funkcja MicroPulse umożliwia emisję energii w trybie mikroimpulsów. Czas jednego impulsu waha się w zakresie od 0,05 ms do 1,00 ms. Zaletą krótkiego czasu trwania fali jest ograniczenie ilości ciepła dostarczanego do tkanki.
Ponadto, długość przerwy między emisjami powoduje ochłodzenie obszaru oka.
Dzięki tej metodzie lekarz wykonujący zabieg ma większą kontrolę nad energią dostarczaną w miejsce zabiegowe, co w rezultacie minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanki oka.
Warto podkreślić, że użytkownik posiada pełną kontrolę nad długością fali laserowej oraz przerwami pomiędzy poszczególnymi impulsami.

pryzmat_sprzet_262x180_triton_ssoct

DRI OCT Triton, Swept source OCT (SS OCT)

SS OCT Optyczna koherentna tomografia siatkówki i nerwu wzrokowego w technologii Swept Source.
Swept Source OCT (SS OCT) to innowacyjne urządzenie dostępne od niedawna na rynku światowym, a teraz również u nas w Poradni! Umożliwia głębszą penetrację struktur oka – od siatkówki do twardówki – dzięki czemu końcowy obraz jest w lepszej rozdzielczości niż dotychczasowe zdjęcia zrobione przez aparaty spektralne (SOCT). Wykorzystane w SS OCT Triton, światło podczerwone (długości fali 1050nm) zapewnia lepszą wizualizację kory ciała szklistego i jej struktury. Co więcej, dzięki dużej maksymalnej szerokości skanów (12mm) aparat ma możliwość wykonania diagnostyki obrazowej i jakościowej obszaru plamki i jednoczesnym zmierzeniu warstw wokół tarczy nerwu. Badania te dedykowane są często pacjentom z powikłaniami ocznymi cukrzycy.

pryzmat_sprzet_262x180_laser_excimerowy

Laser excimerowy SCHWIND AMARIS 500E

W Poradni Okulistycznej Pryzmat wykorzystujemy szybki i zaawansowany technologicznie laser Amaris 500E niemieckiej firmy Schwind. Laser excimerowy należy do absolutnej czołówki wiodących technologii na świecie. Wytwarza on podwójną wiązkę promieni o średnicy 0,5 mm. Jest to najmniejsza średnica wiązki jaką udało się uzyskać w konstrukcjach laserów obecnie używanych do tego typu zabiegów. Mała średnica wiązki zwiększa dokładność korekcji, a wysoka częstotliwość impulsów – 500Hz skraca czas zabiegu.
Laser ten wyposażono także w system stabilizacji energii oraz losowego sterowania wiązką, pozwalający wyeliminować niepożądane skutki uboczne.
W opinii wielu okulistów chirurgów laser Schwind jest unikalnym, bardzo precyzyjnym, bezpiecznym dla pacjenta i pewnym systemem laserowym do korekcji wad wzroku.

pryzmat_sprzet_262x180_bezpieczne_laserowanie

BEZPIECZNE LASEROWANIE W OBSZARZE PLAMKOWYM

Firma LIGHTMED od lat znana jest z produkcji doskonałych i niezawodnych laserów okulistycznych. Laser Lightlas 577 to najnowszy produkt z rodziny laserów fotokoagulacyjnych. Zastosowana długość fali 577nm pozwala na bezpieczne laserowanie okolic plamkowych, ponieważ nie jest absorbowana przez ksantofil. Ponadto, ma lepszą propagację, nawet przy zmętnionych strukturach ciała szklistego. Istnieją doniesienia, że poziom bólu pacjenta przy stosowaniu laseroterapii z użyciem lasera żółtego, zostaje zdecydowanie obniżony. Laser żółty jest wykorzystywany do leczenia: retinopatii cukrzycowej, zakrzepów siatkówki, jaskry, zmian zwyrodnieniowych siatkówki, nieprawidłowego wzrostu rzęs, zmian skórnych (np. guzki, znamiona, brodawki, naczyniaki).

pryzmat_sprzet_262x180_carl_zeiss

CARL ZEISS Visucam Lite Fundus Camera

Najnowsza technologia w diagnostyce i dokumentacji chorób siatkówki

pryzmat_sprzet_262x180_perymetr

Perymetr OCTOPUS 311

W Poradni Okulistycznej Pryzmat do badania pola widzenia wykorzystujemy perymetr Octopus 311. Badanie to stosuje się w celu wykrycia i monitorowania efektów leczenia jaskry, a także w diagnostyce:

 • zmian zwyrodnieniowych siatkówki – wrodzonych i nabytych
 • chorób nerwu wzrokowego
 • schorzeń neurologicznych
 • odwarstwienia siatkówki
 • zmian zapalnych siatkówki

pryzmat_sprzet_262x180_pts

Perymetr PTS 920 z funkcją B/Y (Blue on Yellow)

Perymetr automatyczny PTS 920 firmy Optopol jest urządzeniem diagnostycznym służącym do badania pola widzenia oraz wczesnego wykrywania m.in. jaskry, defektów neurologicznych, diplopii, schorzeń siatkówki jak degeneracja plamki, retinitis pigmentosa.

Zakres pomiarowy 50 stopni w stronę nosa i 80 w stronę skroni. Wbudowanych wiele programów testowych. Wielkość bodźca III wg Goldmana. Rodzaj bodźca: dioda LED 565 nm (kolor zielony).

Zalety urządzenia:

 • Zastosowane w ramach urządzenia algorytmy cyfrowe pozwalają wykryć dowolne defekty w polu widzenia pacjenta.
 • Prędkość badania jest automatycznie dostosowywana do czasu reakcji pacjenta.
 • Oprogramowanie oferuje funkcję komunikatów głosowych, które ułatwiają operatorowi oraz pacjentowi pracę z urządzeniem.
 • Komputer kontroluje jakość fiksacji za pomocą metody Heijl-Krakau lub poprzez cyfrową analizę obrazu, która umożliwia ciągłe monitorowanie fiksacji.
 • Podgląd oka w czasie rzeczywistym pozwala na dokładne ustawienie głowy pacjenta i obserwację podczas badania.
 • System automatycznie dostosowuje jasność podświetlenia czaszy do oświetlenia w otoczeniu.
 • Strategia badania Flicker (Critical Fusion Frequency).
 • Tryb badania niebieskim bodźcem na żółtym tle Blue on Yellow (Short Wave Automatic Perimetry).
 • Strategia BDT (Binocular Driving Test) –  która pozwala wyznaczyć wynik Estermana.
 • Zapis częściowego wyniku badania oraz możliwość jego kontynuacji w późniejszym czasie.
 • Połączenie oprogramowania z serwerami danych pacjentów MWL systemu DICOM.
 • Połączenie oprogramowania z serwerami magazynującymi wyniki badań SCP systemu DICO.

pryzmat_sprzet_262x180_lenstar

Biometr optyczny LENSTAR LS 900

Biometr optyczny LENSTAR LS 900 firmy Haag-Streit, mierzy z najwyższą dostępną dokładnością wszystkie parametry oka wymagane w formułach obliczeniowych nowej generacji. Zaawansowane obliczanie wszczepów IOL dzięki precyzyjnemu pomiarowi oka w technologii optycznej niskokoherentnej reflektometrii. Aparat szczególnie zalecany do obliczania soczewek IOL klasy Premium.

Cechy szczególne aparatu:

 • Lenstar LS 900 pozwala na jednoczesne wyznaczenie:
  • centralnej grubości rogówki (CCT – Central Corneal Thickness, pomiar z dokładnością do 2 mikronów),
  • keratometrii z matrycą 32 punktów pomiarowych,
  • odległości White-to-White (horyzontalna szerokość tęczówki),
  • pupilometrii,
  • grubości soczewki (Lens Thickness) – parametr niezbędny do korzystania z formuł do obliczania IOL 3 i 4 generacji (Olsen, Holladay II),
  • rzeczywistej głębokości komory przedniej (ACD – Anterior Chamber Depth),
  • długości gałki ocznej (AL – Axial Lenght),
  • przesunięcia osi widzenia (Visual Axis) względem środka źrenicy, będącym bardzo istotnym parametrem przy chirurgii refrakcyjnej i wszczepianiu soczewek torycznych oraz multifokalnych,
  • grubości siatkówki.
 • Specjalny system fiksacji gwarantuje przeprowadzenie pomiaru w osi widzenia pacjenta.

Urządzenie zostało wyróżnione prestiżową nagrodą „Red Dot Design Award”.

pryzmat_sprzet_262x180_oculus

OCULUS Keratograph 4

Topograf – Keratograf pozwala na stworzenie dokładnej mapy topograficznej i keratometrycznej przedniej powierzchni rogówki oka. Bogate oprogramowanie pozwala na analizę otrzymanego obrazu i wykorzystanie do wielu praktycznych zastosowań – diagnostyki rogówki np. przy zabiegach refrakcyjnych, ocenie deformacji rogówki z analizą i oceną stożka rogówki, a także do dobierania soczewek kontaktowych.

pryzmat_sprzet_262x180_soct_copernicus

SOCT Copernicus HR

SOCT Copernicus HR stanowi ogromny krok ku nowym, bardziej zaawansowanym rozwiązaniom w diagnostyce okulistycznej. Bardzo wysoka rozdzielczość pozwala na szybką i dokładną diagnostykę. Dobrze widoczna struktura siatkówki nie pozwala na pomyłkę w diagnozie. Duża szybkość skanowania skraca czas pozyskiwania danych i znacznie poprawia wygodę badania zarówno dla pacjenta jak i lekarza. Umożliwia precyzyjne badanie tylnego odcinka oka, w szczególności siatkówki (struktury, grubości) oraz stanu nerwu wzrokowego. Badanie niezbędne w diagnostyce i monitorowaniu pooperacyjnym takich schorzeń, jak: otwór plamki, błona przed siatkówkowa, obrzęk plamki czy retinopatia cukrzycowa

pryzmat_sprzet_262x180_accutome

ACCUTOME, B-Scan Plus.

Ultrasonograf okulistyczny B-Scan o najwyższej rozdzielczości na rynku medycznym.
Instrument służy do obrazowania wewnętrznych struktur oka w celu diagnozowania patologicznych i traumatycznych zmian w oku. Urządzenie wykorzystujemy do badania USG. Zapewnia ono wysoką jakość obrazowania typu B-Scan oraz odtwarzania. Accutome B-Scan posiada wiele zaawansowanych technik, które umożliwiają m.in. różne metody podglądu obrazu, diagnozowanie i wydruk pozyskanych obrazów