Pojawienie się AMD – czy stracę wzrok

Plamka żółta to mała żółta kropeczka znajdująca się na siatkówce naprzeciwko źrenicy. W jej obrębie znajduje się najwięcej reagujących na światło fotoreceptorów z siatkówki. To one odpowiadają za ostrość naszego widzenia, dlatego zwyrodnienie plamki żółtej jest tak niebezpieczne.

Jak poznam, że ten problem dotyczy również mnie?

Początki zwyrodnienia plamki żółtej są bardzo subtelne. A wychwycić je można jedynie patrząc każdym okiem osobno. Nieco później dochodzą inne objawy. Patrząc na wprost widzimy zamazany i niewyraźny obraz o wyblakłych kolorach. Możemy mieć zniekształcony obraz i zamiast prostej linii mieć odczucie, że faluje. Najbardziej charakterystycznym objawem jest szara lub czarna plamka, która zawsze pojawia się w tym samym miejscu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zwyrodnienia zwiększa się wraz z wiekiem. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wiekiem w naszym organizmie zaburzony zostaje proces przemiany materii w komórkach. Przez to komórki nie mogą pozbyć się szkodliwych cząsteczek i związków chemicznych przez co umierają. A my tracimy ostrość widzenia.

Czy zwyrodnieniu plamki żółtej mogę zapobiec?

Nawet osoby 50-letnie znajdują się już w grupie o podwyższonym ryzyku. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u okulisty już w takim wieku. Wcześnie wykryte zwyrodnienie plamki żółtej można zahamować chociaż nie zawsze można je cofnąć. Bardzo ważną rolę odgrywa zapobieganie zmianą miażdżycowym. Oznacza to zdrową dietę z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych i rozsądny wysiłek fizyczny, a także ochronę oczu przed mocnym światłem i niepalenie tytoniu. Osoby, u których wykryto już zwyrodnienie muszą przyjmować suplementy diety, które za zadanie mają ochronę plamki żółtej. Metody leczenia są ciągle udoskonalane o coraz skuteczniejsze leki.