Zasady dietetyczne w profilaktyce oraz leczeniu AMD

W celu utrzymania zdrowia oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych i przewlekłych konieczna jest dbałość o odpowiednią dietę. Podstawą prewencji AMD jest przestrzeganie zasad prawidłowego odżywiania. Dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych ma decydujące znaczenie w zmniejszeniu stresu oksydacyjnego, który jest jednym z głównych czynników rozwoju AMD.

Dieta stosowana w profilaktyce AMD oraz u pacjentów z AMD powinna być oparta na ogólnych zaleceniach żywieniowych, koniecznie z uwzględnieniem pokarmowych źródeł luteiny i zeaksantyny oraz kwasów omega -3 w codziennej diecie.

Specjalne zalecenia  dietetyczne w profilaktyce AMD oraz dla pacjentów z AMD:

W ramach profilaktyki oraz terapii AMD wszyscy powinni szczególnie zadbać o dostarczenie z dietą następujących substancji o działaniu antyoksydacyjnym:

  • luteiny i zeaksantyny, które są naturalnymi barwnikami plamki żółtej
  • witamin C i E
  • składników mineralnych, takich jak cynk i selen

Badania naukowe wykazują  również, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega – 3, a zwłaszcza kwas dokozaheksaenowy (DHA), które występują w dużych ilościach  w tłuszczu głębinowych ryb morskich, są niezbędne w przeciwdziałaniu i leczeniu choroby.

Codziennie należy spożywać przynajmniej dwie porcje warzyw i owoców zawierających luteinę:

zielona kapusta, szpinak, natka pietruszki, żółta i zielona papryka, gorczyca, botwinka, koper, seler, szczypiorek, pomidory, zielony groszek, dynia, brukselka, cukinia, żółta kukurydza, marchew, pomarańcze, ogórek, zielona fasola, zielona sałata, por, brokuły

2 – 3 razy w tygodniu spożywać tłuste ryby morskie:

śledź, makrela, okoń, sardynki, różowy łosoś, biały tuńczyk, pstrąg morski, sola, dorsz, halibut

W szczególnych przypadkach, gdy podaż substancji antyoksydacyjnych oraz kwasów omega – 3 nie jest zachowana, niezbędna jest suplementacja odpowiednimi preparatami.

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy preparaty stosowane w suplementacji diety w profilaktyce AMD oraz u pacjentów z AMD powinny zawierać:

  • luteinę i zeaksantynę
  • witaminę C i E
  • cynk i selen
  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega – 3 (głównie DHA)

 

ZALECENIA  DIETETYCZNE DOTYCZĄCE ILOŚCI SPOŻYWANYCH POKARMÓW W PROFILAKTYCE ORAZ U PACJENTÓW Z AMD (DIETA OKOŁO 2000 kcal)

piramida zywienia 1024x858 - Zasady dietetyczne w profilaktyce oraz leczeniu AMD

1 porcja – około 100 – 150 gramów