Zadbaj o oczy latem

Okres letni to dla wielu czas wypoczynku i urlopu. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że lato jest ciężkim okresem dla naszych oczu. Jesteśmy narażeni na silne promieniowanie słoneczne. Co więcej, wzrasta stężenie pyłków roślinnych mogących podrażnić nasze oczy.

Na szczęście są sposoby, by zminimalizować działania tych czynników. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, w jaki sposób możesz zadbać latem o swoje oczy.

Jakie dolegliwości zagrażają naszym oczom w czasie wakacji?

Okres wiosenno-letni to czas, w którym rośnie stężenie pyłków roślin. Choć rozkwit natury wielu z nas zachwyca, to niestety alergicy borykają się z uciążliwymi problemami, wliczając w to kłopoty z oczami. Osoby ze skłonnościami alergicznymi w tym okresie narzekają głównie na: swędzenie, uczucie suchości lub pieczenie oczu. Jeśli zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienione objawy, koniecznie udaj się do okulisty. Istnieje duże ryzyko zachorowania na alergiczne zapalenie spojówek, które jest najpopularniejszym schorzeniem w okresie wiosenno-letnim. Zignorowanie problemu może prowadzić do poważniejszych konsekwencji. W przypadku dzieci trzeba przyjąć szczególne środki ostrożności. Dzieci bardzo często przecierają oczy brudnymi rękami-czego efektem może być m.in. ropne zapalenie spojówek.

Lato to także czasu upałów oraz intensywnego słońca, które świeci przez prawie cały dzień. Silne działanie promieni słonecznych jest zgubne dla naszego wzroku. Dlatego należy pamiętać o zakładaniu okularów przeciwsłonecznych z odpowiednio mocnym filtrem UV. Lekceważenie zagrożenia i niepodjęcie odpowiednich środków ostrożności może przyczynić się do powstania takich chorób jak: skrzydlik, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), czy też zaćmy. Okulista z Gliwic zna również przypadki, w których promieniowanie UV było przyczyną trwałego pogorszenia się ostrości wzroku. Pamiętaj, że Twoje oczy są narażone na działanie szkodliwego promieniowania UV nie tylko w słoneczne, ale także w pochmurne dni. Dlatego noś okulary z filtrem UV i zadbaj o to, by Twoje dzieci też takie nosiły.

W jaki sposób zadbać o oczy latem?

Jakie kroki należy podjąć, aby uniknąć wyżej wymienionych schorzeń? Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, która pomoże Ci zadbać o wzrok i to nie tylko w okresie letnim.

  • chroń oczy przed promieniowaniem słonecznym – noś okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy;
  • jeśli nosisz soczewki kontaktowe, nie pływaj w nich w basenie lub w morzu;
  • regularnie odwiedzaj okulistę;
  • wzbogać swoje menu o ryby (zawierają kwas omega 3, który korzystnie wpływa na stan siatkówki oka), owoce i warzywa – w szczególności ważne są zielone warzywa liściaste, które zawierają w sobie wiele luteiny i antyoksydantów;
  • staraj się nawilżać oraz wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywasz;
  • jeśli Twoja praca związana jest z pracą przy komputerze, staraj się co godzinę robić krótką, 5-minutową przerwę.