Zaćma i co dalej?

Kiedy i w jaki sposób przeprowadza się operacje zaćmy?

Zaćma. Choroba oka dobrze znana. Zmętnienie soczewki, które powoduje zamglone, niewyraźne widzenie. Częstotliwość tego schorzenia wzrasta z wiekiem. Na szczęście zaćmę można operować. Nowoczesna technika operacyjna pozwala zminimalizować ryzyko powikłań, a operacja może być wykonywana przy znieczuleniu kroplami, bez konieczności zakładania szwów. Dzięki temu, w większości przypadków można ją przeprowadzić w trybie ambulatoryjnym.

Na czym polega operacja zaćmy

Operacja zaćmy polega na tym, że Pacjentowi wszczepia się sztuczna soczewkę wykonaną z materiału akrylowego. Wprowadzane ostatnio nowe modele soczewek wewnątrzgałkowych (dyfrakcyjnych, pseudoakomodacyjnych, wieloogniskowych) powodują, że po operacji widzi się dobrze i z bliska, i z daleka, bez konieczności noszenia okularów. A jeśli dodać do tego wysoką wrażliwość na kontrast oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych (takich jak rozbłyski i poświata, dokuczliwe zwłaszcza przy prowadzeniu samochodu po zmroku), soczewki te poleca się osobom żyjącym bardzo aktywnie. Do zalet dochodzi jeszcze ważny rachunek ekonomiczny – operacja raz na zawsze uwolnić może od kupowania nietanich okularów.

Takie operacje przeprowadza się w Gliwicach! Zgłoś się do naszej poradni w Gliwicach lub Rybniku, a nasi specjaliści wykonają badanie kwalifikacyjne i wszystko wytłumaczą.

Dr n. med. Marek Rzendkowski
Specjalista chorób oczu