Operacja ostatniej szansy zwana witrektomią


Witrektomia, określana jako operacja ostatniej szansy, to stosunkowa nowa metoda pomagająca leczyć schorzenia siatkówki, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu prowadziły do nieuchronnej utraty wzroku. Na czym polega ta metoda?

Kiedy przeprowadza się witrektomię?

Uszkodzenia siatkówki mogą powodować bardzo poważne problemy ze wzrokiem. Żeby uratować przed utratą widzenia, należy jak najszybciej wykonać operację. Wskazaniem do podjęcia takiego leczenia są m.in.: mechaniczne uszkodzenia siatkówki, zrosty z ciałem szklistym, wylewy krwi do oka. Witrektomię wykonuje się również do usuwania błon na siatkówce czy też do zamknięcia otworu plamki żółtej. To operacja, którą wykonuje się , kiedy nie ma już innej metody na poprawę wzroku.

Chcesz odzyskać sprawny wzrok? Skontaktuj się z nami

Na czym polega zabieg?

Witrektomia polega na usunięciu patologicznych zmian z siatkówki oka i ciała szklistego. Przy użyciu witrektomu, czyli specjalnej gilotyny, usuwa się ciało szkliste z oka i w jego miejsce wpuszcza się inną substancję, np. gaz , płyn infuzyjny lub olej silikonowy w celu zachowania kształtu oka. O rodzaju wypełnienia każdorazowo decyduje chirurg. Jest to zależne od rodzaju schorzenia. Podczas operacji używa się specjalnego mikroskopu. Należy zapewnić również odpowiednie oświetlenie, najczęściej ksenonowe lub diodowe, dające jasne światło.

Czy operacji witrektomii jest bolesna?

Sama operacja odbywa się pod znieczuleniem, jednak przez kilka dni po pracach chirurgicznych może utrzymywać się ból oka, który można uśmierzyć zwykłymi tabletkami dostępnymi bez recepty. Choć początkowo widzenie nie będzie ostre, z czasem wzrok będzie się stopniowo poprawiał. Przez 3 tygodnie po operacji należy bardzo uważać, by nie dopuścić do zakażenia rany. Trzeba unikać kontaktu z wodą, aktywności fizycznej, podróży środkami komunikacji miejskiej. Bardzo ważne są wizyty kontrolne, by nie dopuścić do powstania powikłań.