Jak oszczędzać oczy w pracy przy komputerze?

Bolący kręgosłup, ból głowy, szczypanie oczu – to właśnie efekty długiej pracy przed komputerem. Siedząc w jednej pozycji przez kilka, a czasem kilkanaście godzin narażamy na zmęczenie nie tylko stawy i kręgosłup, ale również nasz narząd wzroku.

Warto wiedzieć, dlaczego to oczy najbardziej odczuwają wysiłek włożony w pracę przed komputerem oraz jak można im ulżyć i przynieść ulgę.

Dlaczego oczy odczuwają zmęczenie i jak sobie z tym radzić?

Przyczyną, przez którą nasze oczy ciężko znoszą długie wpatrywanie się w monitor są przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Oczy człowieka zostały bowiem stworzone do wypatrywania z daleka potencjalnej zdobyczy, nadchodzącego zagrożenia, a nie do patrzenia z bliska na litery na podświetlanym ekranie.

Patrząc się przez dłuższy okres czasu w jeden punkt, ze stałej odległości, doprowadzamy do zwiotczenia mięśni gładkich gałki ocznej, a w dalszej perspektywie pogorszenia wzroku. Właśnie dlatego, bardzo ważne jest aby pamiętać o dość częstych, krótkich przerwach w pracy przed monitorem. Co więcej, skupiając wzrok na jednym punkcie zdarza nam się zapominać o mruganiu, a tym samym naturalnym nawilżaniu oka. Doprowadza to do wysuszenia rogówki, dlatego podczas przerw należy pomrugać kilkakrotnie. Warto również zaopatrzyć się w krople do oczu, które zadbają o ich odpowiednie nawilżenie.

Ćwiczenia gałek ocznych

Istnieje wiele ciekawych ćwiczeń dla gałek ocznych, gwarantujących odprężenie i odpoczynek od monitora. Pierwszym z nich może być po prostu przenoszenie wzroku z jednego punktu do drugiego, w efekcie tworzące ósemki. Miękkie spojrzenie, czyli patrzenie daleko przed siebie, niczym w dal, również przynosi oczom ulgę. Ostatnią metodą, jaką można zastosować jest obrysowanie wzrokiem konturu dowolnego przedmiotu znajdującego się w pobliżu.

Dieta dla oczu

Nieodłącznym elementem dbałości o wzrok jest odpowiednia dieta, bogata w potrzebne dla oka witaminy. Najpotrzebniejszymi dla tego narządu są witaminy A,C,E oraz cynk, magnez i selen. W aptece można również znaleźć wiele suplementów diety nastawionych właśnie na zdrowie oczu. Warto też zainwestować czas w aktywność fizyczną, która zmniejszy ciśnienie krwi w organizmie.

Stosując się do tych wskazówek, jak również dbając o ergonomię miejsca pracy, odpowiednią dla oka odległość od ekranu monitora, oświetlenie miejsca pracy, możemy sprawić, że nasze oczy nie będą aż tak zmęczone po kilkugodzinnym maratonie komputerowym.