Ortokorekcja – dobry wzrok bez okularów

Ortokorekcja to bezinwazyjna metoda korygowania wzroku, która z roku na rok zyskuje na popularności. Pozwala na dobre widzenie bez okularów czy soczewek kontaktowych. Dowiedz się na czym ona polega i kto może ją zastosować.

Co to jest ortokorekcja?

Ortokorekcja to stosunkowo nowa, bo wynaleziona w latach 60. ubiegłego wieku, metoda leczenie krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu. Polega ona na czasowym odkształceniu krzywizny rogówki za pomocą specjalnie dobranej soczewki twardej, którą zakłada się na noc, by w ciągu dnia widzieć sprawnie bez potrzeby zakładania okularów. To bardzo wygodne zwłaszcza dla osób, które nie lubią bądź nie mogą zakładać okularów. Co ważne, ortokorekcja powoduje zahamowanie wady wzroku.   Metodę stosuje się więc u pacjentów, których wzrok pogarsza się w szybkim tempie.

Zastanawiasz się nad ortokorekcją? Skontaktuj się z nami

Czy to jest bezpieczne?

Jak najbardziej. Metoda jest bardzo bezpieczna. Stosuje się ja nawet u dzieci i u osób starszych. Przeciwwskazaniami do ortokorekcji są stany zapalne powiek, zmiany zwyrodnieniowe rogówki, infekcje wirusowe czy też choroby oczu jak jaskra czy zaćma. Materiały, które stosuje się do produkcji soczewek twardych cechują się wysoka przepuszczalnością tlenu, co ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia oka. Niemniej jednak konieczne są częste wizyty kontrolne w gabinecie okulistycznym i stałe monitorowanie stanu rogówki oka.

Jakie wady można skorygować?

Ortokorekcja jest dedykowana osobom cierpiącym na krótkowzroczność, których wada nie przekracza -5 dioptrii. Stosuje się ją również u osób z niewielkim astygmatyzmem do 1,5 dioptrii. Jest to skuteczna, ale odwracalna metoda. Po zaprzestaniu zakładania soczewek na noc, wzrok wraca do poprzedniego stanu.