Jak przebiega zabieg witrektomii oka?
Dodano: 2024-06-10Witrektomia to zaawansowana procedura chirurgiczna, która może pomóc w leczeniu różnych schorzeń oczu. Zanim zdecydujesz się na taki zabieg, warto poznać jego przebieg, technikę oraz możliwe efekty, a także skonsultować się z lekarzem specjalistą, który pomoże Ci wszystko zaplanować. W niniejszym artykule przedstawiamy szczegółowe informacje na temat witrektomii oka, dlatego zapraszamy do lektury!
Wskazania do przeprowadzenia witrektomii
Witrektomia jest wykonywana w przypadku różnych schorzeń oczu, które wymagają usunięcia ciała szklistego lub interwencji chirurgicznej struktur znajdujących się wewnątrz gałki ocznej. Do najważniejszych wskazań należą m.in. zaawansowana retinopatia cukrzycowa, krwotok do ciała szklistego, odwarstwienie siatkówki, choroby złącza szklistkowo-siatkówkowego (np. otwór plamki) czy powikłania po operacji zaćmy.
Przygotowanie do zabiegu
Przed przystąpieniem do zabiegu witrektomii pacjent musi przejść przez kilka etapów przygotowań. Na początek przeprowadzane są badania diagnostyczne, takie jak badanie dna oka, ultrasonografia czy optyczna koherentna tomografia siatkówki. Lekarz ocenia stan oka pacjenta oraz kwalifikuje do zabiegu. W niektórych przypadkach konieczne może być skonsultowanie się z innymi specjalistami, np. kardiologiem czy diabetologiem.
Technika zabiegu
Witrektomia jest zabiegiem mikrochirurgicznym, który polega na usunięciu ciała szklistego i interwencji w inne struktury znajdujących się wewnątrz gałki ocznej. W zależności od potrzeb lekarz używa różnego instrumentarium do tego zabiegu. Zabieg dokładnie opisywany jest jako tzw. witrektomia pars plana, gdyż specjalne mikroinstrumenty są wprowadzane przez nakłucia w części pars plana ciała rzęskowego, i jest to miejsce bezpieczne do wykonania tej procedury.
Podczas zabiegu lekarz usuwa ciało szkliste wypełniające wnętrze oka, oraz wykonuje niezbędne interwencje związane z siatkówką mające na celu poprawienie widzenia, np. usunięcie z jej powierzchni błony nasiatkówkowej czy błon wkłóknisto-naczyniowych, rozłożenie siatkówki w przypadku odwarstwienia czy laseroterapia. Zabieg nie jest jednak bardzo długi – trwa zazwyczaj od 30 minut do 2 godzin.