Jak dbać o wzrok w każdym wieku?

Wzrok jest szczególnym zmysłem. Gdyby nie on nie moglibyśmy wykonywać wielu podstawowych rzeczy, takich jak czytanie czy pisanie, a także nie bylibyśmy w stanie cieszyć się widokiem gór, morza lub innego pięknego krajobrazu. Z tego też powodu warto poświęcić oczom trochę czasu i troski, by później móc cieszyć się zdrowym wzrokiem w sędziwym wieku. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, w jaki sposób możesz dbać o wzrok w każdym wieku.

Dzieci i młodzież – długie godziny przed telewizją i komputerem zagrażają oczom

Niestety, w dzisiejszych czasach wiele dzieci oraz nastolatków spędza ogrom czasu przed komputerem lub telewizorem. To właśnie nasz tryb życia odpowiedzialny jest m in. za tzw. choroby cywilizacyjne, do jakich zaliczana jest jaskra, oraz zwiększenie zachorowań na wady wzroku u młodych osób. Jakie kroki podjąć, by zapobiec temu stanowi rzeczy? Przede życie pozaszkolne dzieci i młodzieży nie powinno ograniczać się jedynie do nowinek technologicznych. Narażone są one wtedy na takie wady wzroku jak: nadwzroczność, krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Warto też chodzić na profilaktyczne wizyty do okulisty, który pomogą wykryć wady w ich początkowej fazie.

Co należy zrobić, jeśli jednak okaże się, że dziecko ma którąś z wymienionych wad? Najlepiej wtedy ustalić leczenie z zaprzyjaźnionym okulistą. W wielu przypadkach kluczową rolę odgrywa nie tylko błyskawiczne odkrycie wady, ale też natychmiastowe podjęcie odpowiednich kroków. W tym wypadku będą to prawidłowo dobrane przez okulistę okulary lub soczewki kontaktowe. Dzięki temu wzrok Twojej pociechy nie będzie pogarszał się, a z czasem wada może nawet zmniejszyć się.

Na jakie choroby szczególnie narażeni są 20-sto i 30-sto latkowie?

Zespół suchego oka, zapalenie spojówek czy pogorszenie ostrości widzenia – w szczególności na te schorzenia są narażone osoby z przedziału 20-30 lat. Z czego to wynika? Wpływ na tą sytuację ma fakt, że jest to szczególnie aktywnie zawodowo grupa, a obecnie wiele prac polega na spędzaniu czasu przed monitorem komputera. Również klimatyzacja, która jest standardem w wielu biurach, niekorzystnie wpływa na wzrok dorosłych. W takich przypadkach Twoje oczy są nie tylko narażone na przemęczenie, ale też wysychanie lub zaczerwienienia. Jeśli chcesz zapobiec objawom, to koniecznie zainwestuj w krople do oczu oraz zadbaj o odpowiedni wypoczynek. Ważna jest również zbilansowana dieta, w której pije się dużo wody, oraz profilaktyczne wizyty u okulisty (minimum 1 na rok).

40 i 50 lat – jakie kroki podjąć, by zadbać o wzrok?

Po przekroczeniu 40-stki wielu Polaków zaczyna nie tylko narzekać na problemy z widzeniem, ale też boryka się z problemem szybkiego męczenia się oczu. W tym wieku zaczyna też wzrastać ryzyko zachorowania na jaskrę. Co zrobić, by nie dopuścić do żadnej z tych sytuacji? Oczywiście, nadal istotne są wizyty u okulisty, warto je przeprowadzać nawet 2 razy do roku, dzięki którym dowiesz się, w jakim stanie są Twoje oczy. Poza tym istotnym czynnikiem, który może Cię uchronić przed chorobami, jest odpowiednia dieta oraz przyjmowanie suplementów, zawierających luteinę lub kwasy omega-3.

Dbanie o wzrok, gdy ma się 60 lat lub więcej

Najbardziej narażone na pojawienie się chorób cywilizacyjnych są osoby po 60-tym roku życia. Jakie kroki można podjąć, aby leczenie jaskry lub zaćmy nie było konieczne? Podstawą są tu regularne wizyty u okulisty, przyjmowanie suplementów z luteiną, kwasami omega-3, a także zbilansowana dieta. Warto też systematycznie przyjmować krople do oczu – w ten sposób zapobiegniesz zaczerwienieniom oczu czy też ich podrażnieniom.