Czym jest laserowa korekcja wzroku?
Dodano: 2016-09-27Zmagasz się z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy astygmatyzmem? Męczy Cię noszenie okularów? A może okulary i soczewki są dla Ciebie ograniczeniem w pracy zawodowej? Nie bój się zabiegu! Przeczytaj i dowiedz się czym jest laserowa korekcja wzroku.
Kto, co, kiedy i jak, czyli wszystko o kwalifikacji do zabiegu
Do zabiegu kwalifikują się osoby, które ukończyły 21 lat i mają stabilną wadę wzroku (nie zmieniały soczewek przez ostatni rok). Zakres możliwych do skorygowania wad waha się od -14 dioptrii do +6 dioptrii. O dopuszczeniu do zabiegu decyduje lekarz okulista, który podczas wizyty kwalifikacyjnej wykonuje szereg badań, między innymi: badanie wzroku przed i po rozszerzeniu źrenicy, pomiar szerokości źrenicy i głębokości rogówki, ocenę filmu łzowego i ciśnienia gałkowego. Badania te są niezbędne przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku, aby określić rodzaj i wielkość wady, a także ogólny stan zdrowia w celu wykluczenia chorób uniemożliwiających wykonanie korekcji. Zdarza się, że okulista, który zajmuje się wstępną kwalifikacją nie wykonuje zabiegu. W takim przypadku ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu wady wzroku do korekcji podejmuje operator zabiegu.
Czym jest laserowa korekcja wzroku i jakimi metodami jest wykonywana?
Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej pod urządzeniem laserowym. Głowa zostaje umieszczona na specjalnej podkładce, zabezpieczającej ewentualne ruchy. Znieczulenie wykonuje się poprzez zakropienie oczu, przez co korekcja jest bezbolesna. Na operowane oko lekarz zakłada rozwórkę, która uniemożliwi mimowolne mruganie. Zabieg składa się z dwóch etapów. Najpierw, należy odseparować nabłonek rogówki. Następnie, na gałkę oczną zostaje skierowana wiązka lasera. Istnieje kilka rodzajów metod stosowanych do laserowej korekcji wzroku. Różnica polega na sposobie odseparowania nabłonka. Metoda LASEK – najnowocześniejsza metoda operacyjna. Wykorzystywana do leczenia krótkowzroczności, astygmatyzmu i nadwzroczności. W tym przypadku płatek nabłonka rogówki jest separowany za pomocą drobnego ostrza zwanego trepanem i 20% roztworem alkoholu. Metoda TransPRK – bezdotykowa korekcja wzroku. Polega na laserowym profilowaniu miąższu rogówki. Zabieg nie wymaga nacinania tkanek, ani użycia jakichkolwiek narzędzi chirurgicznych. Metoda EBK – separacja nabłonka zostaje wykonana specjalnym separatorem, a po zakończeniu działania wiązki lasera na gałkę oczną nakładana jest ochronna soczewka kontaktowa. Niezależnie od wybranej metody zabiegu, trwa on kilka minut. Jeśli nadal posiadasz wątpliwości, nie bój się i podaruj sobie wolność od okularów i soczewek!