Czy do okulisty potrzebne jest skierowanie?
Dodano: 2024-07-23W Polsce, od 2015 roku, skierowanie do okulisty jest wymagane dla wizyt refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co często wiąże się z długi czasem oczekiwania na tę wizytę. Czy jednak zawsze potrzebujemy tego dokumentu, aby skonsultować się ze specjalistą? W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy skierowanie jest konieczne i jakie są alternatywy dla osób chcących w jak najszybszy sposób skonsultować się z lekarzem.
Skierowanie do okulisty – kiedy jest wymagane?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjenci chcący umówić się na wizytę u okulisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) muszą posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub innego specjalisty. Skierowanie to jest niezbędne, aby uzyskać dostęp do bezpłatnych usług okulistycznych oferowanych przez NFZ. Warto zaznaczyć, że skierowanie ma ważność 30 dni od daty wystawienia, a więc pacjent powinien umówić się na wizytę jak najszybciej po otrzymaniu dokumentu.
Jak uzyskać skierowanie do okulisty?
Aby otrzymać skierowanie do okulisty, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub innego specjalisty, który oceni stan naszego zdrowia i zdecyduje, czy konsultacja okulistyczna jest konieczna. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak nagłe pogorszenie wzroku, ból oczu czy problemy z widzeniem, lekarz może wystawić skierowanie na cito. Dokument ten może być również przekazany pacjentowi w formie elektronicznej.
Wizyta u okulisty bez skierowania
Jeśli pacjent nie chce czekać na wizytę w ramach NFZ lub nie posiada skierowania, może umówić się na wizytę u okulisty prywatnie. W takim przypadku koszt konsultacji okulistycznej będzie pokrywany przez pacjenta, a termin wizyty zwykle jest dostępny znacznie szybciej niż w przypadku usług refundowanych przez NFZ. Warto dodać, że niektóre placówki medyczne oferują również usługi okulistyczne w ramach abonamentów medycznych, które pozwalają na korzystanie z różnych specjalistów bez konieczności posiadania skierowania.