Zbadaj choroby plamki oka – test Amslera

Wzrok to jeden z najcenniejszych zmysłów, dlatego bardzo ważne jest dbanie o oczy i regularne wykonywanie badań. Jednym z nich jest test Amslera, który ma duże zastosowanie w wykrywaniu wczesnych zmian związanych ze zwyrodnieniem plamki żółtej. Dowiedz się, na czym polega badanie, jak się do niego przygotować oraz czym jest plamka żółta.

Czym jest test Amslera?

pryzmat foto artykul zbadaj choroby plamki oka test amslera 295x300 - Zbadaj choroby plamki oka - test Amslera

Autorem powszechnie wykorzystywanego w okulistyce badania do oceny widzenia w obrębie dołka środkowego siatkówki jest Marc Amsler. Okulista stworzył kwadrat o boku 10 cm, podzielony liniami przecinającymi się co pół centymetra. Każdy utworzony w ten sposób kwadracik odpowiada za jeden stopień kąta widzenia. W centrum siatki zamieszczony jest centralny punkt, na którym pacjent ma skupiać uwagę. Test jest bardzo pomocny w diagnozie ewentualnego zwyrodnienia plamki. Wynik badania odczytuje się na postawie zniekształceń i nieprawidłowości obrazu, jakie powstają, na przykład wygięcia linii, zmiany wielkości kwadratów czy też obecności mroczków.

Jak przebiega badanie?

Badanie można przeprowadzić zarówno w domu, jak i u okulisty. Poniżej przedstawiamy instrukcję jego wykonania. Należy pamiętać, że wszelkie zakrzywienia i inne nieprawidłowości świadczą o zaburzeniach w plamce siatkówki i jeśli się pojawią, trzeba niezwłocznie udać się do specjalisty. Pamiętaj, że leczenie chorób żółtej plamki jest bardzo ważne, ponieważ nieleczona choroba może prowadzić do pogorszenia wzroku, a nawet ślepoty.

  1. Jeśli korzystasz z okularów do czytania, załóż je.
  2. Siatkę Amslera trzymaj w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, w odległości około 30 centymetrów od twarzy.
  3. Zakryj jedno oko i skoncentruj wzrok na centralnym punkcie testu.
  4. Zwróć uwagę, czy w obrębie siatki pojawiają się nieregularne kształty, na przykład faliste lub przerywane linie.
  5. Przetestuj drugie oko.

Czy trzeba specjalnie przygotować się do badania?

Do testu Amslera nie są konieczne specjalne przygotowania. Warto jednak pamiętać, że wychodzi on lepiej, jeśli osoba badana jest wyspana i wypoczęta, a także potrafi odpowiednio się skupić. W przypadku przeprowadzania testu u okulisty, dobrze jest zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań czy recepty okularowe w celu analizy postępu ewentualnej choroby.

Czym jest plamka żółta?

Plamka żółta to element siatkówki, który położony jest dokładnie po drugiej stronie oka, naprzeciwko źrenicy. Patrząc bezpośrednio na dany przedmiot, jego obraz pada właśnie na plamkę żółtą. Widać go wyraźnie, ponieważ w jej obszarze znajdują się komórki odpowiedzialne za ostre widzenie, tak zwane czopki.

Zwyrodnienie plamki żółtej to przewlekła i postępująca choroba pojawiająca się najczęściej u osób powyżej 50. roku życia. Przyczyną zaburzeń widzenia w przypadku schorzenia jest nieprawidłowa przemiana materii w komórkach nabłonka barwnikowego i fotoreceptorach, znajdujących się w plamce żółtej. Komórki te przestają funkcjonować i obumierają, co skutkuje pogorszeniem ostrości wzroku. Objawy zwyrodnienia plamki żółtej to:

  • zwiększona wrażliwość na światło,
  • problemy z czytaniem, wynikające z rozmazywania się obrazu w środku pola widzenia,
  • problemy z rozpoznawaniem rysów twarzy,
  • dostrzeganie wyłącznie konturów przedmiotów i kontrastowych barw,
  • widzenie prostych linii jako falistych lub zniekształconych.

Czy w przypadku chorób plamki żółtej dieta ma znaczenie?

Na stan wzroku, w tym także plamki żółtej, duży wpływ ma odpowiednia dieta. To właśnie źle skomponowane menu może w pewnym stopniu przyczyniać się do zwyrodnień plamki żółtej.

Zalecamy naszym Pacjentom ograniczenie produktów bogatych w tłuszcz zwierzęcy. Warto za to włączyć do swojej codziennej diety artykuły spożywcze zawierające antyoksydanty. Naturalnym źródłem antyoksydantów są przede wszystkim owoce, takie jak: czarna porzeczka, dzika róża, acerola, kiwi, morele, brzoskwinie oraz warzywa kapustne, papryka czerwona, dynia, pomidory. Oprócz tego warto spożywać wątróbkę, jajka, orzechy, kaszę gryczaną, podroby, grzyby i owoce morza.