Suplementacja diety w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej (AMD)

W ramach profilaktyki osoby zdrowe, chore na AMD oraz te zagrożone wystąpieniem zwyrodnienia plamki żółtej powinny stosować zbilansowaną dietę. Codzienne posiłki powinny zawierać minimum dwie porcje owoców i warzyw, zawierających luteinę. Wiesz jakie warzywa zawierają ten pierwiastek? Być może Twoje posiłki składają się z tych roślin. Przekonajmy się!

 

Owoce i warzywa wspomagające leczenie AMD

Według badań amerykańskich naukowców, osoby spożywające w swoich posiłkach duże ilości luteiny i zeaksantyny są mniej podatne na chorobę oczu. Substancje te zmniejszają ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej, a także na pogorszenie się wzroku. Okazuje się, że wiele warzyw, które nieświadomie umieszczamy w naszej diecie, pomaga w profilaktyce AMD. Gdy jesteś objęty ryzykiem zachorowania na tę chorobę spożywaj zielone warzywa, m.in.: zieloną kapustę, szpinak, natkę pietruszki, koperek, szczypiorek, por, brokuły, zieloną sałatę, brukselkę, cukinię, zieloną paprykę, zielone oliwki, ogórki oraz fasolę. Ponadto warto wzbogacić swoją dietę o pomidory, pomarańcze, marchew, kukurydzę, dynię oraz seler. Według ostatnich badań niezbędne w leczeniu i przeciwdziałaniu  choroby jest spożywanie witaminy C i E, nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 oraz cynku i selenu.

Substancje wspomagające wzrok

Jest wiele substancji pomagających w utrzymaniu zdrowego narządu wzroku. Możemy znaleźć je zarówno w formie chemicznej, jak i naturalnej. Dlatego, aby dbać o swój wzrok nie musisz wydawać dużych pieniędzy na lekarstwa. Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i umieścić w swojej codziennej diecie warzywa i owoce. Jednak wiele ludzi nie wie co takiego sprawia, że jedzenie roślin poprawia nasze widzenie. Warzywa i owoce zawierają szereg pierwiastków i mikroelementów, które wspomagają  siatkówkę. Luteina działa jak filtr – zatrzymuje promieniowanie UVA i UVB, zabezpieczając oko. Pierwiastek ten nie jest wytwarzany przez organizm dlatego musimy go dostarczać wraz z jedzeniem. Luteina gromadzi się w plamce żółtej i chroni naczynia włoskowate siatkówki i fotoreceptory przed uszkodzeniem. Zeaksantyna chroni przed falami szkodliwego dla oczu światła niebieskiego. Witamina A poprawia ostrość widzenia i zapobiega tzw. „kurzej ślepocie”. Witamina E uszczelnia błony komórkowe, chroniąc kod genetyczny. Natomiast witamina C unieszkodliwia wolne rodniki. Z kolei cynk jest mikroelementem, który zapobiega pogorszeniu się wzroku z powodu postępującego wieku. Jego niedobór może prowadzić do krótkowzroczności. To tylko kilka substancji, które ochronią Twój wzrok. Jedzenie warzyw i owoców nie boli, a jak widać powyżej może bardzo pomóc.