Jaskra – jakie są rodzaje?

Jaskra jest jedną z najpoważniejszych chorób oczu, która, gdy jest nieleczona, może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Aby móc ją rozpoznać i przed nią się leczyć dobrze jest znać jej rodzaje i objawy. Przeczytaj ten artykuł i poznaj typy jaskry.

Jaskra – złożona choroba, która ma kilka rodzajów

Jaskra jest jedną z tych chorób, którą ciężko jednoznacznie sklasyfikować. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, jest ona bardzo trudna do zdiagnozowania, co utrudnia rozpoczęcie jej leczenia, w szczególności w początkowych etapach. Po drugie, ma ona wiele typów i bardzo trudno ją zdefiniować, a co za tym idzie leczenie jaskry też nie jest proste. Czym tak naprawdę jest jaskra? To grupa chorób, które powodują zanik nerwów wzrokowych, co prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Pod tym terminem kryje się również kilka chorób, a każda z nich ma nie tylko inne przyczyny, ale też wymaga oddzielnego leczenia. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że wszystkie prowadzą do zaniku nerwów wzrokowych, a później do całkowitej ślepoty.

Najpopularniejsze rodzaje jaskry. Czy leczenie jaskry jest procesem, z którym można się wstrzymać?

Podziałów jest wiele. Najpopularniejszą z nich jest jaskra otwartego kąta i jaskra zamkniętego kąta. Ten pierwszy przypadek jest najbardziej znanym rodzajem choroby, ponieważ boryka się z nią aż 90% chorych. Przyczyną jaskry otwartego kąta jest blokowanie się kanalików odprowadzających wydzielinę z oka. To z kolei prowadzi do zwiększenia się ciśnienia wewnątrzgałkowego. Sama choroba rozwija się bardzo powoli i towarzyszy choremu do końca życia. Ten rodzaj choroby określa się również mianem tzw. jaskry pierwotnej lub przewlekłej. Jeśli chodzi o jaskrę zamkniętego kąta, określanej też mianem ostrej,  to wywołuje ją zablokowanie lub zwężenie kąta przesączania. To powoduje nagły wzrost ciśnienia ocznego, a sama dolegliwość postępuje bardzo szybko  i wymaga natychmiastowego leczenia.

Jakie jeszcze wyróżniamy rodzaje jaskry?

Innym dość powszechnym rodzajem tej choroby jest jaskra z niskim ciśnieniem. Charakteryzuje się ona uszkodzeniem nerwu optycznego, nawet jeśli wartość ciśnienia ocznego jest prawidłowa. Niewiele wiadomo o tej chorobie, a specjaliści wciąż szukają jej przyczyn. Poza tym wyróżniamy jaskrę wrodzoną, która występuje jedynie u niemowląt. Jej przyczyną są wady genetyczne, ale na szczęście jej przypadki nie są częste. Prócz tego jest też jaskra: wtórna czy barwnikowa.