Jak przygotować dziecko na wizytę u okulisty?

Wizyta u okulisty nie musi być dla dziecka nieprzyjemnym przeżyciem. Wystarczy odpowiednio przygotować je do spotkania ze specjalistą. Jak to zrobić? Niezbędna będzie szczera rozmowa oraz odpowiednio ukierunkowana zabawa. Bardzo ważne jest również odpowiednie podejście specjalisty do dzieci, co zapewnia okulista dziecięcy w Rybniku.

Rozmowa i zabawa

Aby skutecznie zredukować stres u malucha, trzeba używać argumentów, które będą zrozumiałe dla dziecka, ale też wzbudzą w nim ciekawość. Przed wizytą warto mu wytłumaczyć, jak będzie ona  wyglądała. Dobrze jest też opisać, jak wygląda gabinet oraz w jakie sprzęty jest wyposażony. Przekonujące będą również argumenty, że wizyta to świetna zabawa, a okulista zna ciekawe zagadki.

Równie skuteczną metodą w redukcji stresu przed pójściem do specjalisty jest zabawa w odgrywanie ról. Należy ją odpowiednio przygotować, warto wyposażyć się w narzędzia imitujące urządzenia znajdujące się w prawdziwym gabinecie. Dziecko powinno wcielać się zarówno w rolę pacjenta, jak i okulisty. W ten sposób maluch dowie się, czego może spodziewać się w trakcie badania. Jeśli dziecko ma swoją ulubioną maskotkę, należy zapewnić je, że może mieć ją ze sobą podczas wizyty.

Dobry specjalista to podstawa

Odpowiednie podejście do pacjenta to najważniejsza cecha, jeśli chodzi o okulistę dziecięcego. Podczas badań, lekarz powinien obchodzić się z dzieckiem w sposób subtelny i z empatią. Dobrze, jeśli specjalista, w sposób zrozumiały, dokładnie wytłumaczy mu, na czym będzie polegało badanie. Jeśli szukasz właśnie takiego specjalisty, okulista dziecięcy Rybnik będzie perfekcyjnym wyborem.

Kiedy wybrać się z dzieckiem do okulisty?

Większość rodziców decyduje się na wizytę dopiero po zauważeniu konkretnych sygnałów. Maluch nie zawsze jest jednak świadomy problemu i nie potrafi dokładnie określić, co mu dolega. Dlatego dostrzeżenie wad wzroku u dziecka może okazać się bardzo trudne.

Pierwsze sygnały pogarszającego się wzroku dziecka to:

  • trudności ze skupieniem wzroku w jednym punkcie,
  • mrużenie oczu podczas wykonywanych czynności,
  • bóle głowy,
  • częste pocieranie oczu,
  • trudności z rozróżnianiem przedmiotów zaraz po przebudzeniu się.

W przypadku wystąpienia wymienionych sygnałów należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do specjalisty, ponieważ wczesne rozpoznanie wady wzroku jest bardzo ważne. Dzięki szybkiej diagnozie jesteśmy w stanie wybrać odpowiednie leczenie. Wtedy prawdopodobieństwo, że w przyszłości wada zostanie wyleczona, jest większe.

Jak wygląda badanie?

Wizyta u lekarza z dzieckiem trwa zwykle od 10 do 30 minut. Po przeprowadzeniu wywiadu okulistycznego z rodzicem następuje diagnostyka. Zazwyczaj zaczyna się ona od badania przy użyciu lampy szczelinowej. Pozostałe części oka, takie jak na przykład soczewka czy siatkówka, mogą być przebadane dopiero po podaniu specjalnych kropli służących do rozszerzania źrenic. Należy uprzedzić dziecko o takiej możliwości, aby uniknąć stresu podczas wizyty. Po wyjściu na światło dzienne warto założyć dziecku okulary przeciwsłoneczne, aby oczy mogły odpocząć od bodźców zewnętrznych.

Pamiętaj również o odpowiedniej higienie oczu dziecka

Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową higienę narządu wzroku. Rodzice powinni uczyć swoje dzieci, aby nie pocierały oczu rączkami. Należy również kontrolować, w jakich warunkach dziecko czyta, uczy się czy rysuje. Ważne jest odpowiednie oświetlenie, a konkretnie kierunek, z którego pada światło czy ustawienie biurka w stosunku do okna. Równie istotne jest zwracanie uwagi na ilość czasu, które dziecko spędza przed monitorem komputera oraz telewizora. Zbyt długa i częsta praca oczu z bliskiej odległości może prowadzić do krótkowzroczności. Dlatego rozsądne jest odwiedzanie okulisty z dzieckiem minimum co 6 miesięcy.